Automobilka Škoda vstupuje do Vietnamu

Škoda Auto příštím rokem zahájí dodávku nových vozů do Vietnamu. Později se přidá ještě lokální montáž modelu Kushaq a Slavia, které se prodávají v Indii. Automobilka zatím počítá s počátečním objemem 30 000 automobilů ročně.

Tento krok se rozhodla podniknout Škoda po selhání na čínském trhu. Jako odpověď se Škoda rozhodla oslovit lokální asijské země. Po nedávném zahájení výroby zcela nových modelů v Indii (SUV Kushaq a sedan Slavia) se bude snažit uspět na stále rostoucím vietnamském trhu.

Vidina potenciálu

Logickým krokem vypadá vstup společnosti Škoda Auto na vietnamský trh. Na základě potřeb vytvořila společnost správné produkty, aby mohla oslovit a uspokojit potřeby potencionálních zákazníků. Významnou roli hraje také geografická dostupnost, kdy Indie může přinést skvělou synergii.

Ve Vietnamu vidí Škoda Auto obrovský potenciál. Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie společně s dohodou o volném obchodu EVFTA vytváří velmi příznivé ekonomicko-politické podmínky.

Lokální produkce

Začátkem se budou dovážet z Evropy postupně dovážet modely:

  • Kodiaq
  • Karoq
  • Superb
  • Octavia

Vietnamská společnost TC Motor zaručí místní výrobu a prodej vozů jako lokální partner Škody a investuje do akvizice a rozvoje průmyslových areálů. Výstavba montážní linky TC Motor už probíhá a dokončena by měla být v první polovině roku 2024. Montáž modelových řad Kushaq a Slavia, vyrobených v Indii, bude zahájena rovněž v roce 2024. Důvodem pro tento způsob výroby je především úleva od cel a daní.

Vozy ve Vietnamu budou prodávány prostřednictvím sítě lokálních partnerů. První partnerské provozovny jsou plánovány v Hanoji a Ho Či Minově městě. Na obě místa připadá převážně většina nově prodaných vozů ve Vietnamu. Postupem času očekává společnost rychlé rozšíření prodejní sítě na více než 50 partnerů. Automobilka očekává od r. 2030 navýšení z 30 na 40 tisíc vozů ročně.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.