Jak na to: Výměna kol auta ve stylu DIY!

Vyměnit kolo auta nemusí být olympijská disciplína. S trochou zručnosti, správným nářadím a naším krok za krokem průvodcem se z vás stane mistr ve výměně kol. Připravte se na zábavnou a poučnou jízdu do světa automechaniky!

Automobilové kola: nejenže vás vezmou z bodu A do bodu B, ale občas potřebují i vaši pozornost. Ať už je to kvůli sezónní výměně, defektu, nebo jen proto, že chcete vašemu čtyřkolovému miláčkovi dopřát nový šmrnc, výměna kol může být jednodušší, než si myslíte. A nebojte, není to žádná černá magie. S našim průvodcem se stanete profíkem, který si poradí i v kritických situacích.

Příprava je polovina úspěchu

Než se pustíte do akce, je důležité mít správné nářadí. Základem je kvalitní hever, klíč na kola a samozřejmě náhradní kolo nebo sadu kol, která čeká na svou chvíli. Nezapomeňte na bezpečnostní trojúhelník a reflexní vestu, pokud budete pracovat u silnice. A pamatujte, že dobrý mechanik se pozná podle toho, jak má uklizeno ve své dílně – nebo v tomto případě v kufru auta.

Místo činu: vybíráme strategicky

Najít správné místo pro výměnu kol je jako najít dobré parkovací místo v přeplněném nákupním centru – zásadní. Hledejte rovný a pevný povrch, kde váš vůz nebude sklouzávat ani se pohybovat. A pokud jste na silnici, ujistěte se, že jste dostatečně daleko od pruhů, aby vás ostatní řidiči mohli bezpečně objíždět.

Bezpečnost především: zajištění vozu

Předtím, než začnete, je nutné zabezpečit vozidlo proti pohybu. Ruční brzda a zařazený první nebo zpáteční rychlostní stupeň (u manuální převodovky) nebo pozice „P“ (u automatické převodovky) jsou vaši nejlepší přátelé. Pro větší jistotu můžete pod kola, která nebudete měnit, umístit zarážky – třeba kus dřeva nebo speciální klíny.

Heverujeme s rozmyslem

Heverování auta může vypadat jako hračka, ale je to krok, který si žádá respekt. Najděte na podvozku vozu speciální místo pro umístění heveru – je obvykle označené a poskytuje stabilní bod pro zvedání. Zvedejte auto pomalu a kontrolujte, že hever zůstává pevně na místě. Auto by mělo být zvednuté natolik, aby se kolo netočilo.

Šrouby: kdo je pánem, kdo je sluhou

Teď, když je auto bezpečně zvednuté, je čas se pustit do šroubů. Použijte klíč na kola a postupujte křížem – tím zajistíte rovnoměrné uvolnění napětí. Nebojte se použít trochu síly, šrouby mohou být po zimě nebo delší době pevně usazené. A pamatujte, šrouby nejdříve jen povolte, úplně je vyšroubujte až když je auto zvednuté.

Kolo na kolo: finální část

S povolenými šrouby a zvednutým autem už je výměna kola otázkou chvilky. Stačí staré kolo sundat a nové nasadit. Nezapomeňte, že šrouby musíte utahovat v opačném pořadí, než jste je povolovali, a to opět křížem. Ať už je to nové kolo nebo náhradní, mělo by sedět rovně a pevně. Po utažení šroubů auto opatrně spusťte a dotáhněte šrouby už na zemi.

A voilà! Jste připraveni vyrazit na cestu s novými koly. Nezapomeňte ale, že po několika kilometrech je dobré šrouby ještě jednou zkontrolovat a případně dotáhnout. Ať už se vydáte kamkoliv, s nově vyměněnými koly a pocitem dobře odvedené práce bude cesta o to příjemnější. Hodně štěstí a bezpečnou cestu!

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.