Jízdní asistenti jsou elektronické systémy, které za pomocí různých senzorů (radar, kamera, ultrazvukový senzor, laser) sledují okolí vozu a informuje řidiče o různých překážkách či pomáhá při řízení v případě nebezpečí. Některé stále nejsou součástí standardní výbavy, takže si za ně musíme připlatit. Tyto systémy výrazně přispívají k větší bezpečnosti posádky uvnitř auta i účastníků provozu.
Druhy jízdních asistentů jsou docela jasné, každá automobilka má své vlastní pojmenování, liší se v maličkostech, například v rychlosti reakci nebo vzdálenosti. Podívejme se tedy na pár z nich, a jakým způsobem fungují.
Dešťový asistent
Tento asistent se automaticky stará o vaše stěrače. Pokud je máte přepnuté do automatického režimu a dešťový senzor zaznamená déšť nebo sníh, začne svévolně pracovat. Intenzitu činnosti ovládá řídící jednotka, kterou můžete regulovat na páčce stěračů. Samotný senzor se nachází od čelním sklem v oblasti zpětného zrcátka.
Světelný asistent
Hlavní úlohou tohoto asistenta je automatické rozsvícení potkávacího světla, v případě zhoršení světelných podmínek (tma, bouřka či tunel). Asistent dálkových světel automaticky přepíná dálková a potkávací světla tak, aby neoslňovala ostatní auta před vámi nebo v protisměru. Adaptivní funkce světel přizpůsobuje geometrii a intenzitu světelného paprsku podle podmínek (počasí, rychlost, obec/mimo obec a další). Světelný senzor se nachází pod čelním sklem v oblasti zpětného zrcátka.
Nouzové brždění
Tyto systémy jsou neustále v pozoru a sledují situaci před vozidlem a detekují různé možné překážky (automobily, cyklisty, motocyklisty, chodce a další překážky). Pokud hrozí kolize, systém upozorní řidiče (zvukový signál, varování na displeji palubního počítače) a zvýší tlak v brzdovém válci pro vysoký brzdný výkon. Nereaguje-li řidič, tento systém bude konat za sebe. Senzor se nachází v přídi vozu, případně kamera pod čelním sklem.