Koupě nového motocyklu je vždy důvod k oslavě, jelikož si nemusíte lámat hlavu nad technickým stavem. V opačném případě, kdy si pořizujete ojetý motocykl, tak zde už může nastat pár potíží. Na co je potřeba si dávat pozor?
Stejně jako při pořizování ojetých automobilů byste ani zde neměli zapomínat na kontrolu a další důležité body před samotnou koupí „nové“ akvizice.
Nalezení vhodného stroje
Než se pustíte do vyhledávání ojetých motocyklů, zužte si okruh na modely, které chcete. Ušetříte tím čas. Jakmile máte okruh zúžený, můžete pokračovat na profily prodejců, kde nabízí dané stroje. Zde si všímejte přiložených fotografií, většina ojetin má nějaký ten šrám, a proto by fotky měly být autentické a nebýt podezřele naaranžované, abyste nekoupili zajíce v pytli. Co se týče komunikace, měla být probíhat výhradně telefonicky nebo osobně, textování v podobě SMS nebo e-mailu je zbytečně zdlouhavé a nic se většinou nevyřeší.
Mějte někoho sebou, kdo rozumí motorkám
Určitě se vyplatí vzít někoho s sebou, kdo motocyklům rozumí. Může hrát skvělou roli při výběru. Mnoho prodejců mívá velice přesvědčivé řeči, ale co je opravdu pravda, to vám může zjistit právě někdo, kdo rozumí motorkám.
Pečlivě prozkoumejte jednotlivé části
Když už jste tedy na místě činu a nejlépe i s osobou, která motocyklům rozumí, určitě sledujte, co vše kontroluje, může se vám tato zkušenost přijít vhod do budoucna, kdy si budete chtít pořizovat další ojetou motorku. Určitě je dobré soustředit svou pozornost na tyto části:
- Motor
- Chladící kapalina
- Podvozek, kola a krk řízení
- Brzdy a brzdové destičky, olej v motoru, řetězová sada, vzduchový filtr a pneumatiky
Toto patří k těm nejdůležitějšímu, co stojí za zkontrolování. Poté už jen zbývá zkontrolovat samotný vzhled motorky, zda není poškozený lak, plast a další části motocyklu. V neposlední řadě zkontroluje i samotné papíry, zda je vše v pořádku s legislativou. Co se týče najeté vzdálenosti, tak zde nemusíte propadat pesimismu, pokud má opravdu více naježděných kilometrů.