Nejprodávanější automobily v ČR za rok 2022

Prodej automobilů je vždy velice zajímavá rubrika. Vypovídá také o tom, zda jsou lidé zvyklí na klasiku, nebo upřednostňují cenově dostupnější modely. Dále je zajímavé sledovat, kolik automobilů se prodalo, jelikož se od konfliktu začalo vše zdražovat. Zajímá vás, kolik automobilů se prodalo v České republice za první pololetí, a jaké značky a typy obsadily první příčky?

Situace na trhu je ovlivněna několika faktory

Poptávka stále převyšuje možnosti většiny výrobců a dovozců nových automobilů. Aby toho nebylo málo, tak stále se výrobci potýkají s nedostatkem komponentů a špatnými podmínkami logistiky kvůli pandemii a přetrvávajícímu konfliktu na Ukrajině.

Nejžádanějším automobilem za první pololetí roku 2022 se stala Škoda Fabia, těsně před Škoda Octavia. Oba vozy se dostaly přes číslo 6 200 prodaných kusů. Oběma modelům domácího výrobce počet registrací klesl o 21,6 %.

Nejprodávanější modely

Jak jsme tedy mohli vyčíst, tak na prvních příčkách se nachází vozy tuzemského výrobce. Jak jsou na tom další pozice?

  • Škoda Fabia
  • Škoda Octavia
  • Hyundai i30
  • Škoda Karoq
  • Škoda Superb

Do první dvacítky se dostaly ještě značky Hyundai Tucson, Kia Ceed, Dacia Duster, Volskwagen Golf, Dacia Sandero, Volskwagen Tiguan, SEAT Arona, Kia Sportage, Toyota Corolla, Cupra Formentor, Toyota RAV4 a Ford Kuga. Z domácí značky Škoda zde najdeme ještě modely Kodiaq a Kamiq. Oproti loňskému roku můžeme zaznamenat posun v tabulce u typu Hyundai i30, přeskočil dvě pozice z pátého místa na bronzovou příčku. Tento vůz se vyrábí v Nošovicích.

Elektromobily na vzestupu

Automobily na alternativní pohon zaznamenaly meziroční narůst prodeje čistě elektrických vozů o 52 %, automobily na LPG o 100 %. Plug-in hybridy celkově poklesly a hybridní vozy bez vnějšího nabíjení nadále rostou, letos meziročně o 40 %. Celkově dosáhl počet osobních automobilů s alternativním pohonem 18 518 kusů, což je zhruba necelá čtvrtina.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.