Toyota mění barvy aut pouhým světlem: revoluce v automobilovém průmyslu?

Toyota představila revoluční technologii, která umožňuje měnit barvu automobilu bez nutnosti složitého přelakování. Nový patent umožňuje měnit barvu za kontrolovaných podmínek pomocí světla a tepla, čímž se proces stává výrazně jednodušším a dostupnějším.

Jak to funguje?

Automobil vjede do speciálního tunelu vybaveného topnými prvky, které ho obklopují ze všech stran. Po nahřátí laku se nad ním pohybuje panel vyzařující světlo, které provede kompletní změnu barvy. Dosáhnutí požadované barvy vyžaduje použití světla s určitou frekvencí v modulátoru a udržení nastavené teploty po určitou dobu.

Celý proces je řízen elektronickou řídicí jednotkou zabudovanou v modulátoru barvy, kterou může ovládat operátor nebo robot. Modulátor komunikuje na dálku se serverem a teplotními senzory zabudovanými v karoserii vozidla a volí optimální nastavení pro požadovanou barvu.

Výhody pro prodejce i majitele aut

Z tohoto řešení by mohly těžit všechny strany. Prodejci by tak mohli nabízet vozy v barvách, které si zákazníci přejí, a majitelé aut by měli možnost měnit barvu podle nálady, trendů nebo v případě, že by se jim stávající barva omrzela.

Dosavadní možnosti změny barvy auta byly časově i finančně náročné. Přelakování zahrnuje několik fází a vyžaduje, aby vůz zůstal v servisu minimálně týden. Alternativou je potažení vozu vinylovou fólií, které je ale poměrně drahé a ne příliš trvanlivé.

Toyota jako lídr inovací

Patent na změnu barvy vozu potvrzuje pozici Toyoty jako lídra v oblasti inovací v automobilovém průmyslu. V roce 2023 si výrobce u amerického patentového úřadu zaregistroval nejvíce návrhů ze všech automobilových společností, celkem 2667 patentů.

Přibližně polovina patentů Toyoty se týká vývoje v oblasti budoucího automobilismu, včetně elektrifikace pohonných jednotek, autonomních systémů řízení a online technologií pro vozidla. Společnost v současnosti provozuje 20 významných výzkumných a vývojových center po celém světě, z nichž pět se nachází v Severní Americe, tři v Evropě, osm v Japonsku a čtyři v dalších asijských zemích.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.