Toyota peče pizzu a croissanty v revoluční vodíkové peci

V srdci automobilové továrny Toyoty se děje něco neobvyklého. Místo řevu motorů a skřípání plechů tu voní čerstvě upečená pizza a křupavé croissanty. Za touto gurmánskou revolucí stojí první kamenná pec na světě poháněná vodíkem – novinka, která otevírá dveře do světa plného chutí a udržitelnosti.

Vodík: Nejen pro auta, ale i pro jídlo

Vodík, známý především jako palivo pro bezemisní automobily, skrývá v sobě mnohem větší potenciál. Díky vysoké teplotě hoření a tvorbě páry je ideální pro přípravu pokrmů, které jsou na povrchu křupavé a uvnitř šťavnaté. Na rozdíl od grilování na dřevěném uhlí, které vysušuje houby a zeleninu, vodík zachovává jejich lahodnou chuť a šťávu.

Proč Toyota peče pizzu?

Toyota se do světa vaření pustila s cílem ukázat, že vodík není jen palivo pro budoucnost dopravy, ale může být součástí i běžného života. „Vytvoření pocitu, že vodík je součástí každodenního života, je prvním zásadním krokem ke vzniku vodíkové společnosti,“ vysvětluje Atsushi Shirakawa, vedoucí vývojového týmu.

První vodíková pec byla představena na veletrhu Japan Mobility Show, kde si čerstvě upečenou pizzu a croissanty mohly vychutnat tisíce návštěvníků. Obzvláště velký úspěch sklidily u dětí, které se o vodíkové pece zajímaly i pro své školní projekty. „Je to poprvé, co děti projevily zájem o vodík,“ s nadšením říkají tvůrci projektu.

Výzvy na cestě k vodíkové budoucnosti

Vytvoření prvního vodíkového vařiče na světě s sebou přináší řadu výzev. Neexistují žádné bezpečnostní normy ani certifikace, a tak si Toyota musí cestu prošlapávat sama. Tým čerpá z bohatých zkušeností Toyoty s výrobou automobilů i z know-how společnosti Rinnai, renomovaného výrobce plynových spotřebičů. Inspiraci našli i v technologiích používaných k lakování karoserií a sušení laku při výrobě aut.

Bezpečnost na prvním místě

Vývojová filozofie Toyoty „genba“ zdůrazňuje důležitost pochopení a zvládnutí rizik. „Kontrola za pochodu nám umožňuje vytvářet bezpečné výrobky. Všechno má svá rizika, ale klíčové je jim porozumět a dodržovat postupy,“ říká Shirakawa.

Spolupráce, která přináší inovace

Spolupráce Toyoty a Rinnai přinesla oběma stranám mnoho cenných poznatků a zkušeností. „Společnost Rinnai dokonale ví, co zákazníci hledají u spotřebičů na vaření, takže nás mohla vše naučit,“ shodují se členové týmu z Toyoty. Pracovníky Rinnai zase uchvátila rychlost a flexibilita Toyoty. „Procesem pokus-omyl procházejí v krátkém časovém úseku. Přístup ,začít praxí‘ přináší poznatky, které vám pomáhají růst, a já mám pocit, že moje práce je efektivnější,“ říká Shusaku Hayashi z oddělení pokročilého vývoje firmy Rinnai.

Vodíkové grily, kamado a cesta k uhlíkové neutralitě

Kamenná pec není jediným vodíkovým vařičem, na kterém Toyota pracuje. Na motoristických závodech se objevil vodíkový gril, který zabraňuje připalování jídla, a chystá se i vodíková varianta tradičních japonských vařičů kamado.

Cílem projektů s vodíkovým vařením je nejen zpestřit gastronomii, ale i zvýšit hodnotu potravin a přispět k udržitelnosti. Díky odlišným vlastnostem vodíku, klasického plynu a dřevěného uhlí je možné pro různé suroviny a pokrmy vybrat optimální zdroj energie. To umožňuje minimalizovat plýtvání potravinami a dosáhnout uhlíkové neutrality v oblasti vaření.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.