Toyota RAV4: 30 let inovací a úspěchu

Toyota RAV4 oslavuje třicetileté výročí od svého uvedení na trh, kdy změnila pohled na automobilový svět a vytvořila kultovní model SUV. Přináší nové technologie a dokáže předvídat potřeby zákazníků.

Průkopník SUV

V březnu 1994 byla na ženevském autosalonu představena Toyota RAV4 jako první kompaktní SUV s pohonem všech kol a samonosnou karoserií. Tento nový typ vozu, který se vyznačoval všestranností a moderním designem, rychle získal popularitu mezi zákazníky i médii.

Návrháři, kteří pracovali na první Toyotě RAV4, se drželi jasných cílů a inspirovali se konceptem RAV-FOUR z roku 1989, který byl představen na tokijském autosalonu.

První generace: 1994–2000

První generace Toyoty RAV4 měla smělý a originální vzhled s kompaktními rozměry a byla nabízena ve dvou- a třídveřovém provedení. S pohonem všech kol a zvýšenou pozicí za volantem poskytovala lepší výhled na vozovku a pohodlnou jízdu. V roce 1996 byla nabídka rozšířena o pětidveřovou verzi a variantu s pohonem předních kol. V roce 1997 se objevila elektrifikovaná verze s pohonem předních kol.

Druhá generace: 2000–2006

Druhá generace RAV4 přinesla novou platformu, systém zavěšení kol a stálý pohon všech kol, což zlepšilo jízdní vlastnosti a pohodlí. V nabídce byly dva benzínové motory a od roku 2001 také naftový motor. Větší rozměry vozu poskytly více prostoru a komfortu.

Třetí generace: 2006–2012

Třetí generace RAV4 byla postavena na zcela nové platformě a nabízela výhradně pětidveřové provedení. Nový systém pohonu všech kol a další technologické inovace zlepšily jízdní schopnosti vozu. V nabídce byly různé benzínové a naftové motory.

Čtvrtá generace: 2013–2018

Čtvrtá generace RAV4 přinesla standardizovaný rozvor pro všechny trhy a zvětšený zavazadlový prostor. Nový systém zavěšení kol a inteligentní systém dynamického řízení točivého momentu zlepšily jízdní vlastnosti. V roce 2016 byla představena první hybridní verze RAV4.

Pátá generace: 2018 – doposud

Pátá generace RAV4, uvedená na trh v roce 2019, přinesla robustní styl a byla postavena na nové podvozkové platformě TNGA. Nové hybridní a plug-in hybridní verze nabídly vyšší výkon a nižší emise. V roce 2020 překonala Toyota RAV4 milník 10 milionů prodaných vozů.

GR SPORT: 2023 – doposud

Nejnovější kapitolou v příběhu RAV4 je verze GR SPORT, která přináší sportovnější vzhled a vylepšení jízdních vlastností inspirované motoristickým sportem. Tato verze nabízí exkluzivní designové prvky a lepší systém zavěšení kol.

Vliv a budoucnost

Toyota RAV4 zůstává věrna své původní filozofii a předvídá měnící se potřeby zákazníků. Stala se automobilovou ikonou s mimořádnými prodejními úspěchy po celém světě. V roce 2018 a 2019 byla nejprodávanějším modelem SUV na světě a do konce roku 2023 bylo prodáno více než 14 milionů vozů RAV4, z toho přes 2,5 milionu v Evropě. Na českém trhu se pro RAV4 rozhodlo téměř 22 000 zákazníků.

Toyota RAV4 si za posledních 30 let vydobyla pevné postavení na automobilovém trhu díky neustálým inovacím a schopnosti reagovat na potřeby zákazníků. Tento model se stal synonymem pro moderní a všestranné SUV, které si získalo oblibu po celém světě.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.