2 silniční pravidla, která možná neznáte. A zbytečně způsobují nehody

Pozorný řidič zná většinu pravidel silničního provozu a dodržuje je. Existují ale pravidla, které nejsou příliš známá, nebo je nepotřebujete příliš často. A díky tomu se na ně hodně zapomíná. Bohužel se může snadno stát, že právě tato dvě pravidla (tedy jejich nedodržení) způsobí dopravní nehodu. Na co nesmíte při jízdě zapomínat?

Jak dávat přednost v jízdě do kopce?

V zimních měsících se stává, že vyrazíte ráno do práce a projíždíte silnicí, kterou zatím silničáři nestihli navštívit. Jakmile se dostanete do kopce a máte na jízdu po silnici omezené místo, může nastat velmi nebezpečná situace. Jakmile proti vám pojede druhé auto v protisměru, musíte se jeden druhému bezpečně vyhnout. Kdo z vás má ale přednost?

Obecně platí, že přednost dává řidič, který to má jednodušší. V tomto případě se jedná o auto, které jede z kopce dolů. Rozjet se na sněhu do kopce je totiž mnohem náročnější. Jestli tedy jedete do kopce a potřebujete se vyhnout s vozem proti vám, měl by vám dát přednost. V opačném případě může dojít k vážné dopravní nehodě.

Jak dávat přednost při jízdě na dálnici?

Sjíždění a najíždění na dálnici je pro hodně lidí matoucí. Hlavně pro jedince, kteří po dálnici nejezdí příliš často. Většinou to není problém. Při sjíždění zpomalíte a bezpečně se dostanete na vedlejší silnici. A při najíždění naopak zrychlíte a zařadíte se k ostatním autům na dálnici. Co byste ale měli dělat, když chcete jet na dálnici a předjíždí vás někdo, kdo chce z dálnice sjet?

Pravidlo zní jednoduše. Přednost musí dát řidič, který chce odjet z dálnice. Vůz, který se chce dostat na dálnici, musí nabrat rychlost, což se při dávání přednosti nestane. V případě, že je jedním z vozů kamion nebo nákladní vůz, musíte dávat velký pozor na celou situaci na silnici. Velkým vozidlům totiž bude trvat déle, než budou moci zpomalit nebo naopak přidat rychlost.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.