Péče o automobil je podobný, jako kdybyste se starali sami o sebe. Když nebudete o sebe pečovat, taky se to projeví na vás samotných. Totéž platí i o laku na automobilu. Údržba laku vás bude sice stát čas i peníze, ale na druhou stranu celkový výsledek bude rozhodně stát za to.
Ještě, než se podíváme na tipy, tak stojí za pořízení garáže. Parkováním venku je samotné auto a lak vystaven tolika vlivům, které ho mohou poškodit. Od faktorů počasí, kdy začne pršet kyselý déšť, vystavení celodennímu svitu slunce, až po nečistoty z okolních továren. Dalšími faktory jsou ty lidské. Ne vždy máte zaručeno, že každý řidič je obezřetný a může vám poškodit lak špatným parkováním nebo i projetím. V nejhorším případě se také může objevit i jedinec, který z nějakého důvodu vám může poškodit lak nějakým předmětem. Nyní se pojďme podívat na 3 tipy pro lepší ochranu laku na vašem autě.
Nepodceňujte přípravu
Podceněním začátku můžete začít problémy s lakem. U keramické ochrany a odolných vosků je příprava laku důležitá. Dodržujte postup:
- Dekontaminace
- Důkladné umytí
- Vyleštění
- Odmaštění
- Keramika či vosk
U základních a rychlých vosků můžete vynechat kroky leštění a odmaštění.
Dopřejte ideální podmínky pro zrání
Keramická ochrana a odolné vosky potřebují pro svou 100% účinnost dodržet čas zrání. Většinou tento proces trvá zhruba 12 – 24 hodin, z toho první 4 hodiny jsou nutností. Aby proces proběhl v pořádku, musí být zaručena stabilní teplota. Určitě není v pořádku, pokud během zrání kolísá teplota o více jak 10 °C nebo se vyskytne rosa či začne pršet. Pokud používáte garáž, tak můžete zůstat v klidu a neřešit tyto problémy.
Pravidelné mytí a neutrální pH
Pokud nechcete investovat do pH neutrálních přípravků (aktivní pěna, čistič mušek, autošampon), tak je téměř zbytečné chránit lak. Bez pH neutrálních přípravků vymyjete a zničíte ochranu laku. Pro dokonalou ochranu také nezapomeňte na četnost umývání, mělo by se provádět, alespoň 1x měsíčně, aby se se odstranila špína.