Bezpečná jízda v zimě: Jak si poradit s ledem a sněhem

Když zima přináší sněhové přeháňky, ledovku a nástrahy mrazivého počasí, je klíčové znát metody, které zabezpečí vaši bezpečnost a pohodlí na cestách. Představujeme vám sedm ověřených rad pro jízdu v zimní krajině.

1. Správná obuv vozu: Zimní pneumatiky

Výběr správných pneumatik je rozhodující. I když máte zimní pneu, zkontrolujte jejich hloubku dezénu (minimálně 4 mm) a celkový stav. Nezapomeňte, že pneumatiky se s věkem zhoršují. Doporučuje se obměna každé čtyři roky. A než vyrazíte, zkontrolujte, zda umíte správně nasadit sněhové řetězy.

2. Správné sezení za volantem

Absolutní kontrola nad vozidlem začíná správným sedem. Ujistěte se, že máte při sešlápnutí pedálu lehce pokrčená kolena a opřená ramena. Ruce by měly být při držení volantu rovněž mírně pokrčené.

3. Porozumění svému vozidlu

Před jízdou v zimních podmínkách se seznamte s vlastnostmi a chováním vašeho vozidla. Víte, jak dlouhá je jeho brzdná dráha? Jak funguje jeho pohon? Tyto informace jsou zásadní pro bezpečnou jízdu.

4. Brzdění motorem

Využívejte převodovku k regulaci rychlosti, zvláště při jízdě do kopce nebo ze svahu. Vyšší převodový stupeň pomůže udržet stabilitu a kontinuitu jízdy, zatímco při sjezdu z kopce pomůže nižší stupeň a brzdění motorem.

5. Zvládnutí smyku

Znát typy smyku a reagovat na ně správně je klíčové. U přetáčivého smyku u vozidel s pohonem 4×2 je třeba ubrat plyn a mírně korigovat směr. U 4×4 přidejte plyn. Nedotáčivý smyk vyřešíte ubráním plynu.

6. Předvídání podmínek

Pozorujte a pamatujte si, jak se vaše vozidlo chová v různých zimních podmínkách. Pravidelné trénování na bezpečném místě vás připraví na reálné situace.

7. Důležitá výbava

Pokud máte dostatek místa, přibalte si kromě sněhových řetězů i pytel písku, větve nebo kartonové krabice pro případné zvýšení trakce.

Závěrem, bezpečná jízda v zimě vyžaduje správné vybavení, znalost vozidla, a především opatrný a předvídavý styl jízdy. Tyto tipy by vám měly pomoci lépe zvládat náročné zimní podmínky.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.