Buďte opatrní během jízdy na motocyklu v zimě

Patříte mezi řidiče motocyklů a slyšeli jste, že přes zimu se nejezdí? Není to tabu, jak se na první pohled zdá. Jízda na motorce v zimě vyžaduje sice nějaké zkušenosti, ale nejlepším způsobem je důkladná příprava. Kvalitní pneumatiky na motorku jsou v zimě důležitější než v hlavní sezóně, ale potřebujete také i další vybavení, bez kterého jste jinak v nebezpečí.

Ještě, než se rozhodnete vyjet do terénu v teplotách pod nulou, zvažte také další faktory. Jízda na uježděném sněhu nebo kluzké břečce je opravdu velmi nebezpečná. Jsou-li podmínky opravdu sjízdné, se vhodnou výbavou si zimní jízdu náramně užijete. Dobrým tipem je také svěřit motocykl před zimou do servisu, aby vám ho řádně připravili.

Přizpůsobte styl jízdy podmínkám

Je to taková univerzální rada, která platí i během normálních podmínek. Při jízdě v zimě na motocyklu je třeba dbát zvýšené opatrnosti a pečlivosti, abyste neohrozili, ani neomezili ostatní účastníky provozu. Dodržujte následující pravidla:

  • Pomalejší jízda než v hlavní sezóně
  • Dodržujte dvojnásobný odstup
  • Plyn a brzdu používejte plynule a dávejte si pozor v zatáčkách
  • Při snížené neviditelnost nepředjíždějte

Zimní motopneu

Oproti automobilům, u motocyklů není povinné přezouvání pneumatik. V posledních letech myslí výrobci motopneu na celoroční jízdu. Zimní motopneu jsou vyrobeny z měkčí směsi, mají hrubý vzorek, které dělají motorku lépe ovladatelnější a mokré a kluzké motorce.

Pokud se tedy rozhodnete jezdit za velmi nízkých teplot a ve sněhu, tak vám postačí kvalitní klasické motopneu, pro jistotu se vybavte sněhovými řetězy na motorku. Nikdy totiž nevíte, kdy vás může překvapit sněhová nadílka.

Zimní oblečení

Kvalitní oblečení je základ. Určitě byste měli být vybaveni termoprádlem do záporných teplot stejně tak i rukavice, kukly, nákrčníky, ledvinové pásy a samotné teplé oblečení, až po nepromokavý návlek.

Na trhu existuje také motooblečení a doplňky s vyhříváním na baterii nebo přímo z motocyklu, což je opravdu hodně praktické. Můžete také využít starý známý trik s proložením dvou vrstev novinami které perfektně izolují.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.