Česko očekává tuhou zimu: Jak správně zazimovat motorku?

Zima klepe na dveře a s ní i čas, kdy naši dvoukoloví miláčci odpočívají. Přečtěte si, jak na zazimování motorky, aby vás na jaře přivítala v plné parádě.

Zima se blíží a s ní i starost o to, jak správně připravit vaši motorku na dlouhé měsíce nečinnosti. Než ji uložíte k zimnímu spánku, je třeba ji řádně připravit. Ať už jste zkušený biker nebo nováček v motorkářských vodách, následující tipy vám pomohou zajistit, že vaše motorka přečká zimu bez úhony a na jaře bude připravena vyrazit na silnice bez zbytečných komplikací.

Důkladné čištění

Předtím, než motorku uložíte, je důležité ji pořádně vyčistit. Nečistoty a soli z silnic mohou během zimy způsobit korozi. Vezměte si na pomoc kvalitní čisticí prostředky a nezapomeňte na detaily. Po umytí motorku důkladně osušte a aplikujte ochranný vosk, který poskytne další ochranu před vlhkostí a špínou.

Konzervace motoru

Motor je srdcem vaší motorky a vyžaduje zvláštní pozornost. Vyměňte olej a olejový filtr, aby se zabránilo usazování škodlivých látek a kyselin, které se mohou v oleji vytvářet během stání. Nezapomeňte také přidat stabilizátor paliva, který zabrání znehodnocení benzínu a usnadní jarní start.

Péče o baterii

Baterie může během zimy ztratit na výkonu a dokonce se úplně vybít. Nejlepší je baterii z motorky vyjmout a uložit ji na suché, chladné místo. Pokud máte možnost, připojte baterii k udržovací nabíječce, která zajistí, že bude baterie v dobrém stavu a na jaře plně funkční.

Ochrana pneumatik

Aby vaše pneumatiky nepřišly o tvar a nevznikly na nich ploché skvrny z dlouhodobého stání na jednom místě, je dobré motorku zvednout na stojan. Pokud to není možné, pravidelně motorkou pohněte, aby došlo k přerozdělení váhy.

Krytí motorky

I když máte motorku uloženou v garáži, je dobré ji přikrýt plachtou nebo speciálním krytem. Tím zabráníte usazování prachu a vlhkosti na povrchu motorky. Vyhněte se použití plastových krytů, které brání cirkulaci vzduchu a mohou vést k kondenzaci vlhkosti.

Kontrola a údržba

I během zimy je dobré motorku občas zkontrolovat. Zkontrolujte, zda motorku nenapadlo hlodavci, zda není přítomna rez nebo jiné poškození. Před první jarní jízdou pak nezapomeňte provést kompletní kontrolu a případně doplnit tekutiny.

Zazimování motorky nemusí být otravná povinnost. Přistupujte k tomu jako k přípravě svého ocelového koně na zasloužený odpočinek, po kterém se oba vrhnete s novou energií do další sezóny. A když už budete sedět u krbu s horkým čajem v ruce, můžete s klidným svědomím plánovat jarní výlety, vědomi si, že vaše motorka bude připravena vyrazit s prvními slunečními paprsky.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.