Možná jste slyšeli o chiptuningu, ale víte opravdu, jaké výhody nebo nevýhody s sebou nese? Slovo tuning už samo o sobě znamená, že se bude jednat o zvýšení výkonu. Tovární nastavení automobilu totiž nevyužívá maximálního potenciálu. Tato služba je docela levná a nezabere příliš mnoho času, většinou trvá zhruba jednu hodinu. Pojďme se tedy podívat, jaké výhody nebo nevýhody nabízí.
Výhody chiptuningu
Chiptuning je softwarová úprava řídící jednotky, jenž se projeví vyšším výkonem motoru, například při rozjíždění, při potřebě zrychlit, při předjíždění jiného vozidla, při rychlejší jízdě. Nastává tím dřívější nástup točivého momentu, zkrátí se doba mezi sešlápnutím pedálu a akcelerací vozidla. Ale abychom nežili v mylné představě, tak samotné čipování nenavýší výkon na maximální hodnoty, zvýší ho tak, aby auto splňovalo emisní normy a nepoškodilo si motor.
Chiptuning je individuální, některá auta využívají pouze 60 % konstrukčních možností, takže lze sledovat změny hned po samotném čipování. Jiná auta jsou naopak nastavena tak, že jejich hranici lze navýšit pouze minimálně. Samotné čipování by nemělo jít nadoraz, jelikož překročení maximálních hodnot může výrazně snížit životnost motoru a komponentů. Měli byste vědět:
- Čipování nezasahuje mechanicky do motoru – stojí méně a je bezpečnější
- Motor po čipování nepotřebuje zvláštní péči, stačí pravidelná prohlídka
- Nechte si provádět čipování u ověřených zdrojů, neztratíte tím záruku na vozidle
Nevýhody
Nevýhoda chiptuningu spočívá v provedení úkonu někým, kdo nemá zkušenosti, ani prostory. Chiptuning v domácích podmínkách nezaručí správně provedené čipování. Pro správné testování je zapotřebí válcová zkušebna. Například v sousedním Slovensku se nachází firma MTE, která nabízí služby čipování. Jejich nedílnou součástí je například diagnostika řídících jednotek apod.