Dakar nováčka Drdaje nadchnul. Je extrémně nebezpečný, varoval zároveň

Stal se dakarskou kometou. Ve výsledcích, ale také na trati. Nováček Dušan Drdaj dokázal v etapách vybojovat umístění v nejlepší dvacítce, duny překonával na motorce v jednom dni dokonce bez brzd. Nová akvizice týmu Orion – Moto Racing Group má velký potenciál. „Před startem jsem prohlašoval, že chci v Saudské Arábii sbírat hlavně zkušenosti. Překvapilo mě, že jsem byl schopný usilovat o takové příčky. Rozhodně bych se chtěl na Dakar ještě vrátit,“ hlásil Drdaj, který už v současné době shání partnery a finance na příští ročník.

Ukázal nejenom rychlost, ale také emoce. Dušanu Drdajovi z Prahy totiž na začátku páté etapy praskla zadní nádrž a musel odstoupit z hlavní soutěže. V cíli se dokonce rozplakal při rozhovoru s TV Nova. „To video jsem viděl, má velký počet shlédnutí. Hodně mě to emočně vzalo, probrečel jsem i ty dvě hodiny v dunách, když jsem věděl, že budu končit. Hrozně mě to mrzelo, kvůli rodině a sponzorům. A mrzí mě to dodnes,“ popsal zpětně motocykloví bojovník, který nakonec do Dakaru nastoupil v sedmé etapě s velkou časovou penalizací a bez šance na větší úspěch. A také zároveň přišel o dvoudenní šestou etapu.

I tak ale předváděl solidní výsledky. Ještě v páté etapě byl na skvělém 30. místě průběžného pořadí. V posledních dvou dnech dojel do cíle jako sedmnáctý, předtím se pohyboval kolem 20. místa. Přitom po první etapě si nebyl jistý, zda vůbec pouštní soutěž dokončí. „Po dojezdu úvodní etapy jsem byl úplně hotový. Říkal jsem si, že jestli to tak půjde dál, tak nemám šanci. Naštěstí to organizátor udělal mazaně, abychom se zalekli. Pak už to bylo lehčí, cítil jsem se lépe a hodně mě to bavilo,“ dodal nadšeně Drdaj, který v závěrečném pořadí bral 94. místo. „Tušil jsem, že Dakar bude fyzicky náročný, ale hrozně velkou roli tam hraje také psychika. Postupem času jsem se lepšil a užíval si to, učil se.“

Před Dakarskou rallye činila jeho nejdelší jízda na motorce kolem 45 minut, specializoval se totiž hlavně na motokros. To v přejezdech na etapy trávil Drdaj několik hodin, určitě najel několik tisíc kilometrů během 14 dní. „Během přejezdů člověk hodně přemýšlí, je sám. Nedělalo mi to problém. Říkal jsem si, co jsem udělal špatně, co bylo dobré, na co si dát příště pozor,“ doplnil Drdaj, který v minulém roce získal domácí titul v královské motokrosové třídě MX1.

Drdaje Dakar nadchnul, bavil. Dal mu motivaci do příštích let. „Má to ale jeden obrovský háček, je to extrémně nebezpečný. Chyba může přijít na každém metru tratě. Závodíme ve volném terénu a opravdu stačí se na vteřinku kouknout do navigace a můžete trefit kámen. Pak je po všem,“ popsal Drdaj, který na trati nebo v bivaku viděl řadu zraněných jezdců. „Furt si myslím, že jsem neriskoval tolik, vlastně furt sem jel tak, abych prostě projel cílem zdravý.

V nastávající sezoně má Drdaj další cíle – s novým týmem Orion Racing vyhrát svůj další republikový titul. A připravovat se na další ročník Dakarské rallye.

Foto: Orion – Moto Racing Group

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.