eBay zavítal na český trh s automobily a příslušenstvím

Online market eBay spustil nový program pro prodejce automobilů a příslušenství. V USA tato služba jede, v České republice se zástupci automobilek staví k tomuto způsobu prodeje zatím skepticky. eBay čítá celosvětově až na 150 milionů kupujících ze 190 zemí světa. Pro některé trhy, včetně českého, nyní spouští program, jehož účastníkům z řad prodejců dílů a příslušenství nabídne speciální výhody, jako například osobní podporu manažera eBay nebo službu automatického vytvoření nabídky (auto listing).

eBay v jiných zemích

Prodej náhradních automobilových dílů a příslušenství patří na eBay k nejprodávanějším kategoriím. Čím dál tím více lidí spoléhá na své schopnosti a objednává si potřebné díly na internetu, respektive na eBay. Mohou za to hlavně problémy s dodávkami polovodičů, kabelových svazků a dalších dílů.

Na základě dat sesbíranými samotnou společností bylo zjištěno, že zákazníci v USA každou sekundu nakoupí až tři položky z kategorie autodílů a příslušenství, v Německu nebo Velké Británii nakoupí každou vteřinu jednu položku. Jen za rok 2021 prodali Češi na eBay 21 000 automobilových světel a dalších příslušenství kupujícím z Německa, USA a dalších zemí.

Zdrženlivý postoj

Škoda Auto nepředpokládá své zapojení do tohoto trhu, stejně jako další automobilky. Z důvodu nedostatku zboží a jejich zpoždění neplánuje třeba Kia vedle Škody zapojení do této platformy, jelikož v ní nevidí potenciál. Pilotní projekt pro značku Ford přes eBay existuje v Německu a Velké Británii, následovat by měla Itálie, Španělsko a Francie. Pro menší trhy není zavedení tohoto projektu plánováno.

Zdrženlivý a opatrný postoj automobilek je logický, jelikož by distribucí mimo prodejní kanály braly části zisků svým dealerům. Například za Českou republiku a Slovensko neplánuje svou účast na eBay společnost Continental. Zároveň nevyvrací možnost prodeje svých pneumatik prostřednictvím obchodních partnerů. Pro firmu Valeo je ecommerce významným prodejním kanálem už dnes. Jedná se především o produkty, které si kupující montují sami a nejezdí kvůli tomu do servisu. V českých zemích se jedná například o společnost Alza nebo AutoKelly.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.