Elektromobilita na vzestupu: Rozvoj nabíjecí infrastruktury v ČR

Česko dnes není zemí elektromobilům zaslíbenou. Jejich vysoká cena a naše nižší příjmová hladina v porovnání se státy západní Evropy dělají své. K tomu si přidejte poněkud konzervativnější přístup většiny Čechů k vlastnímu majetku a výsledek vidíte na silnicích na vlastní oči. Elektromobil je mimo velká města spíše exotickým zjevem. Časy se ale pomalu mění.

Jak je na tom elektromobilita v ČR?

Zatímco v Německu letos počet elektromobilů přesáhne jeden milion, v České republice je to o poznání méně. Ke konci roku 2023 bylo v Česku evidováno 22,5 tisíce vozidel na elektrický pohon. Že jde o setrvalý trend, dokazují i údaje v tomto článku. Toto číslo utěšeně roste. Jen za minulý rok na našich silnicích přibylo 9 tisíc elektromobilů. Co za tím stojí? Pokles cen nových elektromobilů a v případě soukromých vlastníků pak i dovoz ojetých elektromobilů ze západu. Po pěti letech není problém koupit Renault Zoe či Nissan Leaf za méně než polovinu jejich pořizovací ceny. Za nějakých 350 až 400 tisíc korun tak máte auto, které na jedno nabití v běžném provozu ujede i 300 kilometrů a jako druhý vůz do rodiny úplně v pohodě vystačí.

Rozvíjí se nabíjecí infrastruktura?

Stále je však významný rozdíl mezi tím, když máte možnost dobíjet auto doma, nebo když musíte spoléhat jen na veřejné dobíjecí body. I v tomto ohledu se časy mění, byť v porovnání třeba s Německem patříme mezi rozvojové země. Počet dobíjecích stanic v ČR před několika měsíci překročil 4 600. Nové pak vznikají každý měsíc, což dokládají i nadšené komentáře na internetových fórech pro majitele elektromobilů. Z velké části jde ale bohužel jen o běžné nabíjecí stanice, které poskytují nabíjecí výkon 22 kW. V počtu rychlonabíjecích stanic poněkud pokulháváme, zejména pokud se bavíme o těch s výkonem přes 100 kW. Ty jsou schopné prodloužit dojezd vozu o stovky kilometrů v řádech desítek minut. I v tomto směru se ale situace zlepšuje. Kde je poptávka, tam je i nabídka.

A co na to stát?

Usnadňuje nějak přechod na elektromobilitu stát, nebo se majitel musí spokojit s tím, že má o něco levnější povinné ručení a dálnice (a někde i parkování) zadarmo? Záleží, kdo je majitelem. Pokud běžná fyzická osoba, tedy normální člověk – zaměstnanec, stát mu nijak nepomůže. V minulosti tu byly dotace na pořízení elektromobilu pro firmy. Ty se nyní vracejí. V březnu 2024 právnickým osobám vznikla možnost získat od státu až 200 tisíc korun na pořízení nového elektromobilu. Ale co infrastruktura? Dotační program Záruka Elektromobilita podporuje i výstavbu interních neveřejných dobíjecích stanic. Firmy tak mohou čerpat až 50 000 Kč na AC nabíjecí stanici, až 100 000 Kč na DC nabíjecí stanici s výkonem do 40 kW a až 150 000 Kč na rychlodobíjecí DC stanici s výkonem přes 40 kW. Veřejných dobíjecích míst se to však netýká. Fyzickým osobám tak zůstává pouze možnost čerpat dotaci až 30 000 Kč na pořízení „domácí“ nabíječky.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.