Fakta o řízení pod vlivem alkoholu. Tohle musíte vědět, než si sednete za volant

Jízda pod vlivem alkoholu je neuvěřitelně nebezpečná a hloupá. I přesto se do ní hodně lidí pouští. Myslí si, že se nic nestane a mají díky alkoholu velkou kuráž. V mnoha případech to bohužel končí neslavně. Nehody způsobené alkoholem se na silnicích objevují každý den. Podívejme se na pár zajímavostí, které jste možná o pití za volantem nevěděli.

Nespoléhejte na kávu

Myslíte si, že když si ráno dáte silnou kávu, studenou sprchu nebo si zacvičíte, tak vám zázračně zmizí alkohol z krve? Ani náhodou! Jediné, co na hladinu alkoholu v krvi funguje spolehlivě, je čas. Musíte jednoduše počkat, dokud z vás nevyprchá. S tím souvisí hodně faktorů, takže nejlepší je pořídit si vlastní alkohol tester, který vám jasně řekne, jak na tom jste.

Jak často se nachází alkohol při nehodách?

Budete se divit, ale každých 51 minut v Americe někdo zemře při dopravní nehodě pod vlivem alkoholu. To je asi 27 lidí za jediný den. Každých 120 vteřin je navíc někdo v silničním provozu zraněn kvůli tomu, že nezodpovědný řidič nasedl do auta. Jestli nic takového nechcete riskovat a k tomu ještě pokutu a odebrání řidičáku, neměli byste před řízením pít žádný alkohol.

Nezletilí jedinci a alkohol za volantem

Dopravní nehody jsou hlavní příčinou úmrtí mladistvých a asi třetině těchto nehod se týká vlivu alkoholu na řidiče. Průzkumy mluví jasně také o budoucnosti. Jestli jste jako děti a dospívající měli blízký kontakt s alkoholem, máte 7krát vyšší šanci na to, že se v životě dostanete do autonehody, která bude způsobená konzumací alkoholu.

Statistiky jsou lepší než v minulosti

Na druhou stranu musíme upozornit také na jednu dobrou statistiku. Od začátku 80. let minulého století se množství dopravních nehod s úmrtím (souvisejících s alkoholem) snížilo na polovinu. Největší pokles přitom zaznamenali řidiči, kterým je mezi 16 a 20 lety. Je vidět, že mladá generace je za volantem zodpovědnější. A to je rozhodně dobře!

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.