Filmař Prokop Pithart točí přírodu s Toyotou RAV4 a na korbě Hiluxu

Mladý filmař a fotograf Prokop Pithart je milovníkem přírody a jezdí ji natáčet ve své Toyotě Hilux nebo RAV4. Upozornil na sebe seriálem Do divočiny, který natočil pro Českou televizi. Hybridní RAV4 je ideální díky tichosti, na korbě Hiluxu se lépe schová. 

Filmař jednak musí vozit techniku s těmi nejpřesnějšími objektivy, jednak je výhodou tichý chod hybridní RAV4 Adventure, která je určena právě pro dobrodružství v terénu. Jindy je výhodou korba Toyoty Hilux, v níž se filmař krásně schová. „Zvířata se totiž aut nebojí, ale jakmile z něj vystoupíte, utečou,“ popisuje Prokop.

Hned v prvním díle seriálu Toyoty Na dosah bere Prokop Pithart kameru a diváky do mokřadní džungle plné vzácných ptáků, kterou najdete v Ptačím parku Josefovské louky. „Je to první soukromá rezervace v Česku. Vznikla díky České společnosti ornitologické, která díky sponzorům vykoupila pozemky, na kterých teď chrání přírodu. Vznikly tak nádherné mokřady plné života,“ popisuje Prokop unikátní český projekt.

„Josefovské louky jsou důkazem, že místo, kam se voda vrátí, neuvěřitelně ožije,“ ukazuje Prokop Pithart v novém seriálu Na dosah z produkce českého zastoupení automobilky Toyota, jejímž se stal partnerem. Pro natáčení přírody je totiž auto paradoxně zásadní.

Tohle místo najdete poblíž Josefovské pevnosti u Jaroměře ve východních Čechách, která je sama o sobě oblíbeným výletním místem, a tak můžete cestu za historií spojit s poznáváním přírody.  Josefovské louky vám připomenou, že dnes už není cílem dostávat vodu pryč z krajiny, jako to bylo ještě před pár lety, ale kvůli zachování pestrosti přírody a jejího ekosystému by to mělo být přesně naopak.

Proměna fádní louky v pestrou krajinu

Nicméně na chráněná místa se samozřejmě autem nesmí, a tak bere Prokop těžkou kameru na rameno a vyráží do srdce Josefovských luk po svých. A má štěstí. Jen co stihne techniku nastavit, už se mu předvádí jespák obecný, což je pták, který chodí vždy na pomezí tůně a trávy a vybírá potravu z bahna. Kamerou krásně zachytil třeba i vodouše bahenního a spoustu dalších druhů ptáků, jako je třeba slavík modráček nebo kulík říční.

Místo je samozřejmě otevřené návštěvníkům, kteří si Josefovské louky mohou projít celé po obvodu díky příjemné udržované stezce vedoucí místní džunglí. Vstupné se neplatí a přijít můžete kdykoli.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.