Jak může prošlá STK ovlivnit výplatu pojistného plnění?

Prošlá technická kontrola může ovlivnit výplatu pojistného

STK — tři písmena, která dobře zná každý řidič a bez kterých se motorová vozidla na silnici neobejdou. Přesněji řečeno: neobejdou se bez osvědčení o technické kontrole, kterou stanice technické kontroly (STK) zajišťují. Technická kontrola vozidla slouží k posouzení, zda je vozidlo provozuschopné a není nebezpečné pro své okolí. Už za samotnou jízdu bez platného „estékáčka“, jak se této prohlídce lidově říká, hrozí řidičům sankce, ovšem mnohem větší komplikace může neplatné STK způsobit zejména při autonehodě a pojistné události.

Nepodceňujte platnost STK

U každého provozovaného vozidla musí být jeho řidič schopen prokázat, že je v adekvátním technickém stavu a splňuje emisní požadavky. A právě k tomu slouží technická prohlídka, již je u osobních vozidel třeba provádět v pravidelném dvouletém intervalu. Výjimkou jsou pouze nové vozy, které první prohlídka čeká čtyři roky po uvedení do provozu.

Nákladní automobily, autobusy či vozidla taxislužby musí na STK každý rok, traktory či motorky pak vždy po čtyřech letech. Osvědčení o provedené prohlídce je zaneseno jak do velkého technického průkazu vozidla a do centrálního registru vozidel, tak fyzicky vyznačeno v červeném a zeleném šestiúhelníku umístěném na registrační značce vozidla.

Při silniční kontrole hrozí řidičům vozů s „prošlou STK“ — pokud tedy mají vozidlo zjevně v dobrém technickém stavu — zpravidla jen menší pokuta (na místě maximálně do výše 2000 Kč). Výraznější sankce ovšem čekají na ty, jejichž vozidlo v dobrém technickém stavu není a mohlo by tak ohrožovat bezpečnost silničního provozu.

Pojistným událostem s prošlou STK raději předcházejte

Dobrým důvodem, proč myslet na včasné zajištění technické prohlídky, je také skutečnost, že vozidlo bez platného osvědčení vystavuje řidiče značnému riziku zejména v situaci, kdy zaviní dopravní nehodu. Pro poškozeného řidiče to žádnou komplikaci neznamená — viníkova pojišťovna mu veškerou škodu uhradí. Viník takové nehody ale riskuje, že i když má řádně sjednané pojištění svého auta, tak mu pojišťovna poníží výplatu pojistného plnění či vůbec odmítne plnění vyplatit z důvodu porušení smluvních podmínek.

Pojišťovny nicméně ke každému takovému případu přistupují individuálně a pro řidiče, jejichž vozidla sice nemají platnou prohlídku, ale jsou v dobrém technickém stavu, tak ani tato skutečnost nemusí znamenat nic fatálního. Přesto je třeba počítat s tím, že pojišťovna rozhodně neproplatí škodu automaticky, ale bude pojistnou událost podrobněji přezkoumávat.

Prošlá STK v době autonehody

Pokud by ovšem byla nehoda zaviněna právě nevyhovujícím technickým stavem vozidla, pojišťovna plnění s velkou pravděpodobností odmítne a viník bude muset škodu uhradit sám. A i staré auto v hodnotě pár desítek tisíc může způsobit na novém vozidle velké škody.

Pozor si dejte také na to, že i v případě, že byste nehodu nezavinili, ale neměli byste platnou prohlídku STK, pak vám pojišťovna v případě totální škody vyplatí nižší částku, než jakou byste za běžných podmínek získali, neboť vozidlo bez platné prohlídky má nižší tabulkovou hodnotu.

Řešení je přitom snadné: vyrazit ve správný čas na technickou kontrolu.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.