Jak postupovat po dopravní nehodě?

Dopravní nehody jsou nepříjemné a stresující situace, ale když víte, jak správně postupovat, můžete je řešit s větším klidem. Znalost správného postupu, kdy volat policii a jak jednat s pojišťovnou, vám může ušetřit mnoho starostí.

První kroky po nehodě

Nejdůležitější je okamžitě zajistit bezpečnost všech účastníků nehody. Pomozte zraněným a informujte ostatní řidiče o nehodě. Zapněte výstražná světla a vypněte motor. „Pro vaši bezpečnost doporučuji mít v autě reflexní vesty, i když to zákon nevyžaduje,“ radí specialistka Karolína Holečková.

Umístěte výstražný trojúhelník 50 metrů od místa nehody, na dálnici alespoň 100 metrů. Pokud jsou všichni účastníci nehody v pořádku a není třeba volat záchrannou službu, můžete začít zjišťovat rozsah škod.

Volat nebo nevolat policii?

Podle Karolíny Holečkové není u drobných nehod nutné volat policii, pokud nedošlo ke zranění, škoda na vozidlech nepřesahuje 100 tisíc korun a nehoda nezpůsobila poškození třetí osoby, například dopravní značky.

V takovém případě stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě, který je obvykle součástí zelené karty od pojišťovny. Pokud ho nemáte, lze ho snadno stáhnout z internetu. Každý účastník nehody by měl mít svou kopii záznamu, proto nezapomeňte dokument vytisknout dvakrát nebo použít propisovací formulář. Uveďte, kdo je viníkem a kdo poškozeným.

Vyplňování formuláře můžete nechat na později, abyste neblokovali provoz. Důležité je také zdokumentovat nehodu – pořídit fotografie škod a místa nehody ze všech možných úhlů.

Hlášení pojišťovně

Viník nehody musí co nejdříve ohlásit nehodu své pojišťovně. Poškození dostanou odškodnění a škoda na vozidle viníka je hrazena z jeho havarijního pojištění. Pokud viník nemá havarijní pojištění, musí škodu zaplatit z vlastních prostředků.

Pokud se nemůžete dohodnout na tom, kdo je viníkem, nebo si nejste jistí výší škody, vždy raději volejte policii,“ uzavírá Karolína Holečková.

Tímto způsobem můžete zvládnout následky dopravní nehody s menším stresem a rychleji obnovit normální provoz.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.