Jak poznat, že odchází turbo?

Každá součást automobilu má svou životnost. Dodržením určitých zásad a správné péče či užívání můžete tuto životnost prodloužit o několik let. Jak ale poznat, že se krátí čas? Abyste zjistili, že turbo odchází, budete muset zapojit sluch i zrak a mít i zároveň technické znalosti principu součinnosti turbodmychadla a motoru.

Hlučnost motoru

Zaregistrovali jste až příliš velký hlukmotoru? Může to být až velmi hlučný zvuk, který vychází z přetížení hřídele, kde se nachází turbínové i kompresorové lopatky. Příčina zvuku je škrtání o plochu skříně. Tímto způsobem dochází k nadměrnému opotřebování zmíněných materiálů, což vede k poškození turba. Někdy stačí vyměnit pouze ložisko, které může být zadřené.

Dalším znakem je pískání turba, to je zapříčiněno vysokými otáčkami až 150 000 ot./min. Jakákoliv sebemenší odchylka má za výsledek pískavého zvuku. Častým příznakem jsou i netěsnosti na vstupu výfukových plynů do turbodmychadla. To se začne projevovat mezi 1 800 – 2 400 ot./min za doprovodu hlasitého houkání. V takovém případě budete muset pořádně dotáhnout všechny šrouby od hlavy až k samotnému turbodmychadlu. Někdy může být na vině i mechanická závada turba.

Axiální vůle nebo vzduchový filtr

Vůle může vzniknout poruchou ložiska rotoru. Chybně pracující rotor turba nad horní hranicí přípustných otáček. Kolize nastává třením rotoru se skříní turba.

Větší hluk může způsobit také zanesení vložky vzduchového filtru. Tím se nasává menší objem vzduchu a průnik nečistot pak směřuje přímo na rotor turba. Ojediněle může dojít k poškození turba.

Turbo vypovědělo službu

Když nastane tato situace, tak už zbývají pouze dvě možnosti. Buď koupit nové nebo jej dat opravit. Repasováním svého turba ušetříte značnou část peněz a zároveň dostanete prakticky nové turbo, které je sžité s vaším autem.

Ať už se jedná o jakoukoliv příčinu, určitě při sebemenším podezření začněte jednat s předstihem, abyste zamezili úplnému zničení a mohli tak zachytit problém v zárodku.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.