Jak si správně vybrat helmu na motorku?

Výběr správné helmy může být nepříjemnou záležitostí. Existuje tolik značek, modelů a různých stylů. Než projedete obrovské množství helem, tak zjistíte, že stejně ani vlastně nevíte, jakou helmu si stále vybrat. V tomto článku se budeme snažit vám pomoci s výběrem helmy.

Jako první byste měli zjistit, do jaké skupiny tvaru hlav patříte:

  • Dlouhé oválné
  • Střední
  • Kulaté oválné

Správná velikost

Zařazením do dané skupiny navýšíte své šance na vybrání správné helmy. Dále se zaměřte na velikost, pokud vyberete malou, tak vás může z ní tlačit hlava. Jako zátěžový test ji mějte nasazenou helmu po dobu 30-40 minut. Místo střelby do prázdna si změřte rovnou vaši hlavu. Pro změření velikosti vaší hlavy použijte metr. Začněte měřit od místa lehce nad obočím k nejtlustšímu místě vzadu hlavy. Zaznamenejte si tuto velikost.

Když si zkoušíte helmu neměla by být ani volná. Správně nasazená helma se pozná podle malého tahu za obličej a pokožku hlavy. Pokud je příliš velká, bude vám lítat, padat a pohybovat se, jakmile budete kývat hlavou. Malá helma vám nebude moc užitečná v případě nehody a nárazu.

Typy helem

Po zjištění velikosti přejděme k dalšímu parametru, a to typu helmy. Celoobličejové přilby nabízí tu nejvyšší možnou ochranu, protože pokrývají všechna zranitelná místa před nárazem. Často jsou vybavena hledím, které lze stáhnout. Dalším typem jsou cestovní helmy s rovnoměrně rozloženou hmotností a tlumením zvuku. Dále ještě můžete narazit na Modulární motocyklové helmy, dvojité sportovní motocyklové helmy a motocyklové přilby Hi-Viz.

Hodnocení bezpečnosti

Důležitým aspektem je hodnocení bezpečnosti. Vybraná helma by měla splňovat všechny aktuální předpisy. Vaše přilba by měla být regulována ECI 22.02. Tato zkratka značí Hospodářskou komisi OSN pro Evropu. Ty nastavují standardní úroveň ochrany přileb v Evropě, můžete si ji ověřit na webových stránkách Sharp Safety Scheme.

Jako poslední cíl by měla být cena vaši potencionální helmy. Zjistěte, kolik můžete maximálně utratit za novou helmu, a schválně zdůrazňuji novou, jelikož se nedoporučuje koupě již použité přilby z bezpečnostních důvodů.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.