Jak vybrat správně ojetý elektromobil?

Nákup ojetého automobilu nebo motocyklu je vždy situací, kdy je potřeba důkladné kontroly a je vždy lepší si vzít s sebou někoho, kdo rozumí automobilům. V případě koupi ojetého elektromobilu může být tento zážitek odstrašujícím, zejména pokud jste nikdy předtím elektromobil neměli. Při výběru použitého elektromobilu je potřeba dbát na jiné parametry oproti ojetým automobilům. O jaké parametry se jedná?

Zaměřte se na baterii

Baterie je jedna z nejdůležitějších komponentů v elektromobilu. Stejně jako u ostatní elektroniky, i zde má baterie určitou životnost. Její stárnutí může urychlit i vystavování extrémním teplotním výkyvům. Servisní oddělení prodejce automobilů vám může poskytnout podrobnou zprávu o stavu baterie.

Zjistěte, zda byla baterie vyměněna. Pečlivě si prohlédněte všechny dokumenty, abyste zjistili, zda souhlasí údaje s realitou. Může se vám jinak stát, že by se mohla porouchat baterie. Elektromobily s vyšším dojezdem mají větší pravděpodobnost, že byla u nich baterie vyměněna. U baterii ještě zůstaneme a zjistěte, kolik záruky ještě zbývá, než vyprší. Nejjednodušším způsobem je kontaktovat oddělení zákaznických služeb automobilky a uvést identifikační 17místné číslo VIN.

Zjistěte si, jaký dojezd potřebujete

Vývoj elektromobilů se posunul, z počátečních dojezdů do 100 mil, se nyní posunula tato hranice přes 400 mil. V budoucnu můžeme očekávat překonání této hranice. Pokud neplánujete elektromobil k dalekým dojezdům nebo výletům, tak vám jednoduše postačí elektromobil s kratším dojezdem, čímž ušetříte peníze.

Zkontrolujte veškeré nabíjecí příslušenství

Jakmile si vyberete elektromobil, který si chcete zakoupit, ujistěte se, že je součástí nákupu i napájecí kabel. Nabíjecí zařízení může totiž vyjít draho. Náklady se obvykle pohybují okolo 2 000 – 5 000 Kč. Pokud kupujete elektromobil od soukromého prodejce, určitě se zeptejte, zda by prodejce prodal nabíječku 2. úrovně. Nové nabíječky 2. úrovně stojí 5 000 – 7 000 Kč a jejich instalace je snadná, pokud máte 240V zásuvku.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.