Jak vybrat svou první motorku?

Máte v plánu pořídit si jednostopý stroj v podobě motocyklu, ale nemáte zkušenosti s koupí, ani jízdou a patříte tedy k začátečníkům? Nevadí, když dodržíte pár zásad, určitě si vyberete ten správný stroj.

Mnoho jezdců si vybírá motorku podle finančních možností, jeho vzhledu a také podle výkonu. Tato kritéria jsou základem, ale je potřeba soustředit se ještě na pár dalších věcí. Mezi další patří poměr váhy stroje vůči váze jezdce, typ motocyklu a výbava. Mimořádně důležitou roli hraje také jezdecké zkušenosti motorkáře. V případě pořizování první motorky vůbec je na místě být opatrný. Určitě si nepořizujte těžkou motorku, kterou neuzvednete.

Cena

Začneme tedy finančními prostředky, které máte k dispozici. Určitě nebudete chtít ze startu vrážet do motocyklů stovky tisíc korun. Vhodnou investicí můžeme považovat za koupi ojetého motocyklu. Začínající motorkář získá na ojeté motorce zkušenosti a nebude se muset obávat případného rozbití, kdyby se jednalo o novou motorku. Nezapomínejte, že je také potřeba si vybrat správný typ, který vám vyhovuje, abyste nevyhodili peníze do koše za model, který vám nebude přinášet zážitek z jízdy.

Vzhled a typ

Jak už bylo výše zmíněno, existují různé typy motocyklů. Určitě zůstaňte věrní typu, jaký vám vyhovuje, nemá cenu si pořizovat typ motocyklu, který vám neimponuje. Každopádně po zaujmutí prostudujte také jízdní vlastnosti a výbavu než samotný vzhled, přeci vašim hlavním cílem by mělo zůstat nabrání řidičské praxe. Jak je to tedy s typy?

  • Terén – off-road či enduro
  • Klasické se špičkovou technologiemi – modern classic
  • Výlety a cestování – adventure
  • Sportovní – naháči či sportovní

Výkon

Obrovský výkon a hmotnost byly centrem dění dříve, momentálně se značky soustřeďují plně na technologickou dokonalost a bezpečnost jezdců. Více než samotný výkon by vás měla zaujmout hlavně výbava bezpečnostních systémů, od ABS a přepínání palivových map, až po kontrolu trakce, propojené brzdy a systémy pro kontrolu stability.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.