Jak zabránit řidičům v porušování předpisů?

Není žádným tajemstvím, že se na tuzemských i zahraničních silnicích vyskytuje opravdu značné procento řidičů, kterým dodržování předpisů nic neříká. Právě tito lidé pak ohrožují bezpečnost provozu a stěžují životy všem ostatním. Naštěstí ale dnešní doba v otázkách dopravního značení opravdu hodně pokročila a již existují způsoby, jak dát neukázněným řidičům jasně najevo, co smí a co naopak ne. V tomto článku si popíšeme dva základní prvky, s nimiž se doprava stala mnohem bezpečnější a čitelnější.

Díky čemu se na silnice vnesl pořádek?

  • zpomalovací retardéry
  • parkovací zábrany

Asi vám nemusíme připomínat, jaká je povolená rychlost ve městech. Bohužel to občas vypadá, že někteří řidiči v autoškole nedávali pozor. Ani žádná omezení v podobě svislých značek je pak většinou nedonutí sundat nohu z plynu, takže je dobře, že se na silnicích začaly objevovat zpomalovací retardéry.

Jedná se o uměle vyvýšená místa na silnici, které rychle jedoucí řidiči jednoduše nemohou jen tak ignorovat. Pokud by totiž přes práh přejeli v plné rychlosti, právem by se zasloužili o poškození svého miláčka na čtyřech kolech. Je to sice drastické opatření, ale na druhou stranu jej chválíme, protože celkem dobře funguje.

Parkování na cizím pozemku už je minulostí

Určitě máte v živé paměti zlost, kterou pociťovali majitelé firemních parkovišť. Ty byly určené pro zaměstnance dané společnosti, jenže lidé žijící v okolí tuto skutečnost nevnímali a proto jim neustále zabírali místa. Pak ale přišly parkovací zábrany, které vjezd do neveřejných prostor omezily. Existuje dokonce několik typů parkovacích zábran. Nejčastěji se můžete setkat s klasickými sloupky, motýlky nebo „účky“.

Díky oběma výše zmíněným dopravním prvkům se provoz na veřejných i neveřejných komunikací o hodně zlepšil, což je jasný doklad toho, že jejich začlenění do provozu bylo trefou do černého.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.