Jaký má tvrdší výcvik motorkářů dopad v praxi? Některé autoškoly skončily!

Je to již více než rok, co se radikálně změnila pravidla výcviku budoucích motorkářů. Jsou mnohem přísnější, což je podle dopravních expertů dobře. Na silnice nyní vyráží mnohem připravenější řidiči, kteří mají o průkaz na moto skutečný zájem.

Šéf Besipu Martin Farář uvedl, že skladba žáků autoškol se od loňského roku změnila. Řidičský průkaz na motorku si dělají zodpovědnější uchazeči. To potvrzují také instruktoři z autoškoly KING, která patří k největším v Praze. Motocykl pozvolna přestává být módním doplňkem a pohlíží se na něj více jako na dopravní prostředek.

Skončili však také někteří instruktoři, protože si nechtěli odvyknout na léta zavedený systém. Zároveň nechtěli podstupovat riziko, že do ostrého provozu pošlou nepřipraveného žáka.

Zpřísnění výcviku bylo přirozenou reakcí zákonodárců na zvýšený počet mrtvých v důsledku dopravních nehod. Před zavedením změn byl výcvik mnohem jednodušší a na silnice tak vyjížděli absolutně nepřipravení motorkáři.

Autoškola KING si však na menší zájem o výcvik nemůže stěžovat. Zájemců o řidičský průkaz na moto je naopak více než dříve, což si instruktoři vysvětlují tím, že některé konkurenční autoškoly výcvik na motocykl vyřadily z nabídky. Jedná se o zhruba deset procent z celkového počtu.

Zmíněná autoškola v Praze vnímá změny pozitivně. Instruktoři nyní s žáky více pracují a pouští je do provozu lépe připravené. Adepti na řidičský průkaz lépe zvládají krizové situace a snaží se více předvídat.

Nakolik se nový systém osvědčil, ještě není úplně jasné. Šéf Besipu Martin Farář upozornil, že nyní je příliš brzy, a že se výsledky dostaví časem. V loňském roce sice úmrtí motocyklistů výrazně ubylo, ale na tom mají podíl také jiné dílčí strategie.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.