Jarní úklid auta: 5 tipů pro perfektní kondici vašeho automobilu

Po zimním období je čas dát vašemu automobilu zaslouženou péči a připravit ho na jarní a letní provoz. Náš průvodce vám pomůže s důkladným úklidem, ochranou proti korozi, údržbou interiéru a kontrolou klíčových komponentů, jako jsou stěrače a pneumatiky.

1) Důkladné mytí: Boj proti špíně a korozi

Zima zanechává na autě stopy v podobě soli, špíny a dalších nečistot, které urychlují korozi. Proto je důkladné mytí nezbytné. Využijte bezkontaktní myčku nebo si dejte práci s houbou z mikrovlákna. Nezapomeňte na podvozek, kde se koroze snadno šíří.

2) Ochrana proti korozi

Rez je nepřítel číslo jedna. Pokud už se objeví, svěřte auto odborníkovi. Oprava svépomocí je náročná, ale pokud se do ní pustíte, počítejte s odstraňováním laku, čištěním, aplikací antikorozního přípravku, tmelením, broušením a lakováním. Riziko koroze snižuje mytí, parkování v garáži a ošetření podkladovým nátěrem.

3) Svěží interiér: Hygiena a pohodlí

Vlhký zimní provoz podporuje tvorbu plísní a mikrobů v interiéru. Důkladné vysávání a čištění sedadel, panelů, volantu a palubní desky zajistí hygienu a zbaví vás nepříjemného zápachu. Pro kožená sedadla použijte ochranný přípravek.

4) Výměna stěračů: Dobrá viditelnost za každého počasí

Extrémní teploty zimy opotřebovávají stěrače. Praskliny a třepení zhoršují viditelnost. Výměna stěračů každých 6-12 měsíců je investicí do bezpečnosti. Většinou zvládnete montáž sami během několika minut.

5) Kontrola pneumatik

Stav pneumatik ovlivňuje ovladatelnost a brzdnou dráhu. Zkontrolujte hloubku dezénu, bočnice a celkové opotřebení. Pneumatiky měňte po 3-5 letech, ale i dříve, pokud je to nutné. Nezapomínejte na stárnutí, i když vzorek je v pořádku, 10 let staré pneumatiky už nejsou vhodné.

Tipy navíc:

  • Zkontrolujte hladinu oleje a dalších provozních kapalin.
  • Proveďte kontrolu autobaterie a v případě potřeby ji dobijte nebo vyměňte.
  • Zkontrolujte funkčnost světel a brzdového systému.
  • Pokud máte klimatizaci, nechte ji před letní sezónou vydezinfikovat.

Dodržováním těchto tipů a pravidelnou údržbou zajistíte, že vaše auto bude v perfektní kondici a připravené na všechny jarní i letní výlety.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.