V roce 1929 vzniklo spojením Janečky a Wanderer název značky „Jawa“. Wanderer byla německá firma, která vlastnila licenci na motocykly. Odtud Janečka zakoupil licenci. Jawa je dosud nejstarším českým výrobcem motocyklů.
Kdysi věhlasná společnost, jenž inspirovala tehdejší konkurenci, nyní upadá pozvolna v prach. Začátek úpadku Jawy začal v roce 1963, kdy Jawa v rámci centralizace přišla o své moderní provozy v pražských Nuslích, na Pankráci, na Zelené lišce a v Libni. Výroba motorů se přesunula do ČZM Strakonice a své sídlo firma přesunula do Týnce nad Sázavou. Několik nešťastných událostí odsunulo Jawu z předních pozic do dnešního stavu.
Pozvolný pád
Není to tak dávno, kdy Jawa měla tendenci vyvíjet nové stroje, když přišel na svět model 250/593. Bohužel podle oficiálních zdrojů přišla do nevhodné doby a výroba se zastavila. V druhé polovině devadesátých let vstoupil do hry nový vlastník „Jihostroj“ a pokusila se restartovat výrobu. V roce 2000 byla zahájena výroba malých modelů Dandy a důležitým byl rok 2004, kdy byl uveden na trh první model z řady 650. O čistě český produkt se ale nejednalo, do svých velkoobjemových čtyřtaktů si Jawa obstarala rakouský jednoválec Rotar GS 650. První z řady bylo provedení Classic, poté následovaly Style, Dakar a Travel. V roce 2009 byla modelová řada 650 nahrazena inovovanou řadou 660 s motorem Minarelli.
Novou Jawu 660 bez ABS a bez dodatečného katalyzátoru nepřihlásíte.
Třinda stále válí
Veškerá produkce Jawy se dodnes týká okolo starých dvoutaktů řady 350. Tuto Jawu mají v oblibě především v Latinské Americe, Kubě, Rusku a podobných lokacích. Ve výrobě jsou momentálně modely Style a Style Military vycházející z řady 350/640 a dále i Retro, což je prakticky 350/634 doplněná digitální přístrojovkou, přední kotoučovou brzdou a „hranatým“ motorem. S „Třindou“ můžete brázdit silnice i u nás a v zemích EU, ale je nutné mít platné doklady.