Těsně po konci druhé světové válce, v roce 1946, byla patentována dnešní legenda Piaggio Vespa z pera leteckého konstruktéra Corradina D’Ascania. Název Vespa znamená „Vosa“ podle svého vzhledu. První milion kusů se prodal během deseti let.
Italská letecká továrna Piaggio našla po konci druhé světové války nové uplatnění, kdy začala vyrábět skútry. Skútry, malé kapotované motocykly, vznikly účelově pro jízdu městem. Itálie nebyla první zemí, kde vznikly skútry, tyto stroje jste mohli spatřit v Japonsku, ale díru do světa s nimi učinili právě Italové.
Začátky
První model se zrodil už za války a nesl název MP5, ale příliš elegance nepobral. Typ zvaný Paperino se nelíbili, ani samotnému Piaggiovi, který se obrátil na konstruktéra Corradina D’Ascania. Původně vyvíjel skútr pro Průmyslníka Ferdinanda Innocentiho, ale kvůli rozporům z projektu sešlo. Konstruktér se nechal inspirovat firmou Cushman, kterou využívali američtí výsadkáři a po válce jich v Itálii dost zbylo, rozhodně je ale nekopíroval. Z praktického i estetického hlediska přesunul motor s převodovkou vedle zadního kola a navrhl elegantní rám lisovaný z plechu.
Vosa
Nový skútr dostal typický tvar i jméno „Sembra una vespa!“ (vypadá jako vosa!). Název byl inspirován výraznou zadní částí, jenž připomíná vosu. Zadní část byla spojena subtilní podlážkou a předek obsahoval řídítka a aerodynamický kryt řidiče. Dalším charakteristickým znakem je bzučivý zvuk motoru o objemu 98 ccm.
V poválečné Itálii si nový skútr získal rychle oblibu a výrazně se zasloužil o motorizaci země. Do konce roku 1946 se prodalo zhruba 2 300 skútrů, v dalším roce 10 000 a v roce 1950 až 50 000. V roce 1956 byla pokořena hranice jednoho milionu. Magická hranice 10 milionů padla koncem 80. let. Když budeme počítat do dnešní doby, tak jich bylo prodáno více, jak 20 milionů.
Krušné časy
Firma zažila také i krušnější období, a to od 80. let, kdy skútry začínaly prohrávat boj s osobními automobily. Přes hospodářské těžkosti a změny vlastníků se nakonec podařilo přežít a Vespa se stala nejen oblíbeným dopravním prostředkem pro ucpaná města, ale také i symbolem italským designem. Když se podíváte na konkurenci Vespy, tak můžete najít podobné modely za příznivější cenu.