Nejžádanější ojeté vozy na českém trhu: Průzkum carVertical

Přestože trh s ojetými vozy zažívá v poslední době značné výkyvy, zaznamenává stále vzestupný trend. Tento růst je částečně poháněn inflací a rostoucími úrokovými sazbami, které přitahují více zájemců. Zvláště velký vliv má na tento trend omezená dostupnost nových automobilů. Preference zákazníků se liší v závislosti na geografické poloze, což vede k regionálním rozdílům v popularitě jednotlivých modelů. Společnost carVertical, zabývající se analýzou dat o automobilech, se zaměřila na průzkum historie vozidel ve 15 zemích, včetně České republiky, a zjistila, které modely zde byly v posledním roce nejvíce vyhledávané.

Škoda Octavia vede český žebříček

Výsledky ukazují, že nejčastěji zkoumaným modelem v Česku v roce 2023 byla Škoda Octavia, která tvořila 13,1 % všech prověření na platformě carVertical. Dále následovala Škoda Superb s 6,7 %, Volkswagen Passat s 5,8 %, Volkswagen Golf s 5,1 % a Audi A4 s 3,1 %. Převaha vozů značky Škoda na českém trhu není překvapivá, vzhledem k jejímu českému původu a reputaci dobrého poměru cena/výkon. Německé vozy, jako jsou Volkswagen a Audi, jsou rovněž oblíbené, díky své reputaci spolehlivosti a pomalejšímu poklesu hodnoty.

Matas Buzelis z carVertical komentuje: „Očekávali jsme, že čeští zákazníci budou preferovat Škodu, což je značka hluboce zakořeněná v národní identitě. Tato volba také podporuje místní ekonomiku a výrobu, což pro mnoho lidí představuje logickou volbu.“ Modely Škoda tvořily celkem 27,5 % všech prověření v Česku a staly se tak nejpopulárnější automobilovou značkou.

Rizika nákupu ojetých vozů

Jak se zvyšuje popularita určitých modelů, zvyšuje se i pravděpodobnost, že tyto vozy mohou mít skryté vady nebo být předmětem podvodů. U řady modelů byly identifikovány problémy jako stočené kilometry nebo minulá poškození. U Škody Octavia bylo zjištěno stočení kilometrů u 2 % vozů a poškození u 49,6 %. Modely Volkswagen a Audi také vykazovaly podobné problémy. Doporučuje se, aby si zákazníci před nákupem vždy prověřili historii vozidla a konzultovali svůj záměr s odborníkem.

Evropské preference: Větší zájem o BMW, Audi a Volkswagen

Celosvětově byl nejvíce kontrolovaným vozidlem Volkswagen Golf, s dalšími oblíbenými modely včetně BMW řady 3 a 5, Volkswagen Passat a Audi A4. Tyto modely jsou ceněny pro svou spolehlivost a vyvážený poměr výkonu, komfortu a praktičnosti. BMW se stalo nejoblíbenější značkou napříč všemi zkoumanými zeměmi.

Metodika průzkumu

Analýza byla provedena na základě reálných dat získaných od uživatelů carVertical od ledna do prosince 2023. Získané informace byly zpracovány, procentuálně vyjádřeny a seřazeny podle země, což umožňuje sledovat tržní trendy a předpovědi v oblasti ojetých vozidel.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.