Povinná výbava v automobilu

Víte, co všechno se změnilo, ohledně povinné výbavy v automobilu? Před pár lety z povinné výbavy vypadly žárovky a pojistky, stejně tak se zjednodušila i výbava autolékárničky. Povinná výbava bývala dlouhou dobu strašákem všech řidičů, když nastala silniční kontrola prováděná policisty.

Z čeho se skládá povinná výbava osobního auta v roce 2022?

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta pro řidiče
  • Rezervní kolo nebo prostředky pro opravu

Na druhou stranu sada náhradních žárovek a sada pojistek povinná není. Náhradní kolo, zvedák a klíč by měl být přítomný v povinné výbavě. V případě sjednané asistenční služby pro defekty pneumatiky po celé ČR. Na voze jsou dojezdové pneumatiky.

Obsah autolékárničky

Od října roku 2018 proběhla poslední změna obsahu autolékárničky, nynější obsah vypadá: Hotový obvaz s 1 polštářkem (3 kusy), Hotový obvaz se 2 polštářky (3 kusy), latexové rukavice (1 kus) hladká cívka náplast (1 kus), škrtící latexové obinadlo (1 kus), Isotermická fólie (min. 200 x 140 cm) 1 kus a nůžky.

Doporučená autovýbava

Kromě povinné výbavy můžete přidat i další položky do své výbavy. Můžete jej obohatit o hasící přístroj, záznam o dopravní nehodě, náhradní žárovky a pojistky, startovací kabely, tažné lano, kanystr s rezervním palivem, nůž na bezpečnostní pásy, sněhové řetězy, škrabka na led, smetáček, alkohol tester a silná svítilna.

Povinná výbava v zahraničí

Před výjezdem do konkrétní země se vyplatí zjistit, jakou povinnou výbavu daná země vyžaduje. Měla by platit vídeňská smlouva z roku 1968. Povinná výbava se může lišit. Při jízdě do zahraničí doporučujeme si s sebou vzít určitě vlečné lano, reflexní vesty pro všechny členy posádky, a hlavně nezapomenout mít přezuté pneumatiky na lokální povinnost zimních pneumatik. Například v Bulharsku nebo Polsku je povinnost mít s sebou hasící přístroj, ve Francii alkohol tester.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.