Přepis auta v roce 2022

V současné době přepisujete vozidlo přímo na sebe, aniž byste museli řešit předchozí odhlášení z evidence. Převod tak vyřídíte během pouhé jedné návštěvy na úřadu, musí se ale dostavit jak prodávající, tak i kupující. Pokud není možnost dostavení jedné ze stran, může se nechat zastoupit na základě plné moci. Můžete využít jakýkoliv úřad, nemusíte tak cestovat přes celou republiku, jako dříve, v některých případech.

Převod auta provedete na libovolném úřadu s rozšířenou působností. K přihlášení vozidla na nového majitele budete potřebovat dokumenty k autu a přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel, kterou si musíte stáhnout a vyplnit doma, nebo ji dostanete na úřadu. Opět zde můžete využít zástup na principu plné moci.

Jak musí postupovat prodejce a kupec?

Přepis vozu musí být proveden na registru vozidel na nejbližším místě. Můžete jej provést v místě bydliště, v místě bydliště kupce, nebo na půli cesty, rovněž se můžete také nechat zastoupit na základě plné moci. Prodejce má povinnost odhlásit si povinné ručení na auto, aby si jej mohl pojistit kupec.

Povinnost kupce je si nechat pojistit vozidlo, i hned po koupi. Uzavření povinného ručení i havarijního pojištění můžete využít přes internet. Kupec je rovněž povinen zaplatit poplatky za převod, pokud není ve smlouvě stanoveno jinak.

Převod a poplatek

Od podpisu kupní smlouvy nabíhá 10denní lhůta, kdy je potřeba dokončit přepis auta. Pokud tak neučiníte, hrozí vám pokuta50 000 Kč. Jestliže kupující není schopen tak učinit, tak vše leží na bedrech prodejce. Nemohou-li se obě strany dostavit na úřad, tak je lepší, když si prodejce vyžádá plnou moc od kupce, získá tím tak jistotu přepisu vozidla.

Na inspektorátu zaplatíte 800 Kč za převod, zároveň je potřeba zaplatit i ekodaň. Pokud auto spadá pod normu 0,1 a 2, hradí se tato daň pouze jedenkrát.

Co vše potřebujete k přepisu?

Před návštěvou úřadu budete potřebovat:

  • Vyplněná přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel
  • Kupní smlouva
  • Velký a malý techničák
  • Občanské průkazy přítomných

Dále ještě budete potřebovat zelenou kartu, protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší, jak 14 dní), úředně ověřená plná moc a právnické osoby výpis z rejstříku.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.