Sjednání povinného ručení je povinnost

Povinné ručení nepatří k příliš oblíbeným termínům motoristů, nicméně své opodstatnění určitě má – minimálně do první autonehody.

Co je to povinné ručení a proč je třeba jej sjednat

Mít sjednané povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla patří k základním povinnostem každého majitele či spolumajitele, jenž v České republice vlastní motorové vozidlo. Pravidla a povinnosti pro sjednání povinného ručení jsou upravována příslušným zákonem a vyhláškou. Povinné pojištění se sjednává u pojišťovny, kterou si jako majitel vozidla vyberete a jež vám zpravidla nabídne ty nejlepší podmínky. Na povinném ručení můžete ročně ušetřit až několik stokorun, doporučujeme proto skutečně si tu práci s výběrem vhodné pojišťovny dát. V případě nehody pojišťovna uhradí škodu vzniklou na zdraví a na majetku, popř. i další škody vyjmenované v zákoně (např. ušlý zisk apod.). Škoda je hrazena v plné výši za předpokladu, že jste:

  • nehodu nezavinili pod vlivem alkoholu či jiných omamných drog,
  • váš vůz byl technicky způsobilý k jízdě,
  • neměli jste zákaz řízení,
  • popř. jste škodu nezpůsobili úmyslně.

V těchto  případě bude po vás pojišťovna částku vymáhat, přičemž spor s největší pravděpodobností vyhraje.

Jaké jsou sankce za nesjednání povinného ručení

Vyrazit na silnici s vozidlem, které nemá sjednané povinné ručení je doslova hazardem s penězi. V případě kontroly policií vám hrozí vysoká pokuta (na místě až 3.000,- Kč a ve správním řízení se může sankce vyšplhat až na 50.000,- Kč), popř. zákaz řízení až na 1 rok. V tomto případě, byste však mohli mluvit o velkém štěstí, neboť to by byla  ta menší škoda. Pokud totiž způsobíte nehodu a nebudete mít sjednané řádné povinné ručení, pak nejenže veškerou škodu zaplatíte ze svého, ale navíc vám bude vyměřeno pojistné i za dobu, kdy jste vůz prokazatelně provozovali na komunikacích a nemělo řádně sjednané pojištění odpovědnosti z provozu. A věřte, že tato částka se může vyšplhat až na desetinásobek toho, co byste za řádné pojištění zaplatili. Nesjednat povinné ručení se skutečně nevyplatí.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.