Škoda Afriq – atraktivní závodní model Škody Kamiq

Studenti učiliště Škoda Auto představují různé žákovské vozy. Osmý v pořadí byl pojmenován Škoda Afriq a nechal se inspirovat crossoverem Kamiq a dalšími rallye speciály. Tímto názvem chtějí studenti odkázat na slavnou Rallye Dakar, a také na odpovědnost koncernu Volkswagen v severní Africe.

Inspirace u různých modelů

Stavba vozu trvala čtyři měsíce a studentům zabrala dva tisíce hodin. Výchozí vůz byl Kamiq, kde přivařili na zadní dveře městské SUV do karoserie, výrazně zvětšili blatníky, podběhy kol a nárazníky. Dvoudveřový speciál získal silnější odpružení a zvětšila se i světlá výška vozu. Mnoho času také zabrala zástavba pohonu všech kol z Octavie 4×4. Designem se nechali studenti inspirovat u Fabie Rally2 evo s podobnými polepy a patnáctipalcovými koly od OT Racing.

Stavba

Pro zpevnění karoserie studenti spojili zavařené dveře přímo s novou bezpečnostní klecí v interiéru. Stejně jako u rallyového speciálu je ve střeše instalována ventilační klapka, z úspěšného soutěžního vozu pochází střešní spoiler. Dále se nechali inspirovat rallye prostředím také u předních světlometů a speciálních rychloupínáků na kapotě a zadních dveřích. Rozměry vozu jsou:

  • 4 362 mm délka
  • 1 793 mm šiřka
  • 1 410 mm výška
  • 2 649 mm rozvor
  • 180 mm světlá výška

O pohon se stará hnací ústrojí kompletně převzaté z Octavie 4×4. Čtyřválcový zážehový motor 2.0 TSI poskytuje maximální výkon 140 kW (190 koní) a nejvyšší točivý moment 320 Nm. Doplňuje ho sedmistupňová DSG převodovka. Přizpůsobit se musel i podvozek a výfukový systém. Přestože je hnací ústrojí těžší než u původního Kamiqu a uvnitř je bezpečnostní rám, tak se studentům podařilo zlehčit vůz až o 100 kg.

Watergen funkce

Za zmínku určitě stojí funkce Watergen, která poskytuje posádce vozu, bez ohledu na prostředí, pitnou, filtrovanou a chlazenou vodu. Tato voda je nezávadná, bez bakterií a virů. Dokáže vytvořit až 20 litrů pitné vody denně.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.