Škoda Auto sundává nohu z plynu: Fabia, Kamiq a Scala pojedou na benzín i po roce 2030!

Milujete vůni benzínu? Pak pro vás máme skvělou zprávu. Konec benzinových agregátů se totiž odkládá! Škoda Auto překvapila a vydala prohlášení o prodloužení výroby svých nejmenších modelů – Fabie, Kamiqu a Scaly. Ty se měly původně vyrábět jen do konce tohoto desetiletí, ale kvůli pomalejšímu přechodu na elektromobilitu a stále velké poptávce po benzínových variantách bude produkce pokračovat až do roku 2030.

Proč se Škoda zdráhá s elektromobily?

Důvodů je hned několik. Prvním a nejdůležitějším je cena. Elektromobily jsou stále výrazně dražší než auta se spalovacími motory, a to i přes klesající ceny baterií. Podle šéfa Škody Auto Klause Zellmera je pro běžné zákazníky klíčová cena pod 20 000 eur, zatímco nejlevnější plánovaný elektromobil Škody je o 4 000 až 5 000 eur dražší. „Spotřebitelé jsou na cenu velmi citliví“, uvedl Zellmer v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Dalším problémem je nabíjecí infrastruktura, která stále není dostatečně rozvinutá. A také všeobecná nálada spotřebitelů. Mnoho lidí stále dává přednost benzínovým autům, ať už kvůli ceně, dojezdu, nebo strachu z nabíjení.

Budoucnost Škody? Elektromobily, ale i benzín

Zellmer i přes tato úskalí v elektromobily věří a Škoda bude i nadále investovat do jejich vývoje. V příštím roce představí městský crossover Epiq s cenou kolem 25 000 eur, který by mohl být lákavou alternativou pro ty, kteří hledají kompaktní a cenově dostupné SUV. Zároveň ale zdůrazňuje, že konec spalovacích motorů v roce 2035, jak ho navrhuje Evropská unie, není reálný. „Nemáme řešení, jak snižovat emise CO2 u aut se spalovacími motory, která budou stále na silnicích“, říká Zellmer.

Klaus Zellmer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto

Automobilový expert EY Petr Knap uvedl, že Škoda jen logicky reaguje na změnu situace na trhu. Podle něj automobilky obecně mění své produktové plány v reakci na poptávku a mladoboleslavská značka není výjimkou. Jedním dechem však dodává, že Škoda samozřejmě musí stále plnit emisní limity, aby se vyhnula pokutám.

Benzín tady s námi bude ještě dlouho

Rozhodnutí Škody prodloužit výrobu Fabie, Kamiqu a Scaly je jistě dobrou zprávou pro každého petrolheada. Zároveň ale ukazuje, že přechod na elektromobilitu bude delší a složitější, než se doposud předpokládalo. Benzínové motory tady s námi velmi pravděpodobně budou ještě pěkně dlouho.

Pro zákazníky to znamená, že si i nadále budou moci pořídit modely menších škodovek s benzínovým motorem i po roce 2025 a nemuset se spoléhat jen na skladové vozy Škoda. Jejich přítomnost v nabídce ocení každý, kdo na benzinová auta nedá dopustit z důvodu příznivější ceny, většího dojezdu, nebo strachu z nabíjení. Zároveň jde o důležitou informaci i pro zájemce o koupi elektromobilu. Ty škodovácké budou pravděpodobně stále dražší než benzínové varianty, a to i v roce 2030.

Zdroj/foto: skoda-storyboard.com

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.