Škoda Rapid oslavila šest let. Proč ji Češi milují?

Před šesti lety uvedla mladoboleslavská automobilka na trh nový model, kterým se zavděčila každému, kdo toužil po Octavii s menší cenovkou. Škoda Rapid je považována za jakýsi mezičlánek Fabie a Octavie a kromě příjemných jízdních vlastností nabízí rekordně objemný zavazadlový prostor. Na poměry své třídy rozhodně.

Octavia se vždy u Čechů těšila velké popularitě, ale postupem času se od Fabie vzdálila na míle daleko a vytvořila prostor pro nový model. Tím se stal kompaktní a současně poměrně prostorný Rapid. První karosářskou verzí byl liftback se zavazadlovým prostorem o objemu 550 litrů. Následoval stylovější Spaceback s o něco menším kufrem o objemu 415 litrů.

Interiér charakterizuje velmi dobré dílenské zpracování a příkladná ergonomie. Jako negativa lze vnímat větší množství plastů, kratší sedáky a v případě starších ročníků i absenci některých výbavových prvků. Autorizovaný autoservis Škoda dodává, že by se budoucí majitelé měli smířit i s velmi obtížnou výměnou předních žárovek v hlavních světlometech.

Co se týče pohonných jednotek, základní benzinový tříválec s výkonem 55 kW není příliš dynamický a spokojí se s ním spíše méně nároční řidiči s menším nájezdem. Mnohem zajímavější variantou je čtyřválcová 1.2 TSI, kterou má pod kapotou takřka každý druhý vůz. Servis Škoda Praha hodnotí tento agregát jako spolehlivý a relativně bezproblémový, ovšem upozorňuje na ředění oleje benzínem v případě příliš krátký jízd a fakt, že na dálnici není zrovna nejúspornější.

Rapid však velmi slušně jezdí s dieselovým 1.6 TDI. Zatímco v Octavii je poněkud dýchavičný, menšímu a lehčímu Rapidu naprosto vyhovuje.

Resumé? Jestliže se vám Škoda Octavia jeví jako zbytečně drahá a příliš velká, v případě škody Rapid získáte perfektní alternativu. Ačkoliv jde po všech stránkách o naprosto průměrný vůz, potřeby běžného řidiče uspokojí na 100%.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.