SSC Tuatara je oficiálně nejrychlejším autem v roce 2022

Milujete rychlou jízdu a užíváte si sílu koní pod kapotou? Tak určitě jste v očekávání, které auto se stalo nejrychlejším na této planetě. Obhájilo prvenství Bugatti Chiron nebo ne? Už podle nadpisu můžete tušit, že ne, a že prvenství přebírá SSC Tuatara. Pro běžného smrtelníka je jízda tímto autem téměř nereálná, ale pojďme si tedy přiblížit zhruba zážitek z jízdy tímto žihadlem.

Rovnocenný sok

Dlouhé roky vévodilo tomuto žebříčku Bugatti, což je italská značka. Italové mají speciální patent na super-rychlá auta. I přes tuto skutečnost se stalo něco nečekaného a Bugatti bylo pokořeno, nebo alespoň našla rovnocenného soka. Záleží na tom, jak si přeberete protichůdné zprávy.

SSC (Shelby SuperCars) Tuatara provedla hned několik útoků na rekord, hlavně v minulem a předminulém roce. Některé výsledky byly impozantní, ale následně byly vyvráceny. Jednalo se o maximální rychlost 455,2 km/h, což je méně než absolutní výkon Bugatti Chiron. Nesmíme však zapomenout, že Tuatara jela po dráze sem a tam a v obou směrech dosahovala takového výkonu. Proto ji můžeme považovat za jedno ze dvou nejrychlejších sériově vyráběných aut současnosti.

Parametry

SSC Tuatara původně obsahovala 6,9litrový V8 motor, později dostala „menší“ 5,9litrovou verzi kvůli zvýšení otáček. Tato živelná střela dokáže vyvinout až 1 350 (1 750) koňských sil, resp 1 000 (1 300 s palive E85) kW. Automobil má nádech super-sportu a působí prudce elegantně, určitě si jej nespletete s běžným městským automobilem. Samotný interiér vozu je naprosto úchvatný.

Kdo je v těsném závěsu?

Jak už jsme psali, tak Tuatara soupeří s Bugatti Chiron o prvenství a na třetím místě se nachází Koenigsegg Agera RS. Tato švédská značka překonala Bugatti Veyron i Chirona. Super-sport je poháněný 5litrovým osmiválcem. Ve své původní verzi začínal na výkonu necelých 1 000 koní, v RS verzi obsahuje 1 340 koní. Na čtvrtém místě se umístil Hennessey Venom GT.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.