STK pro auta starší 6ti let každý rok

Pro majitele vozů starších 6ti let nemám příliš potěšující zprávu. Evropská unie požaduje, aby auta, jejichž stáří je více jak šest let, byla podrobena STK (státní technická kontrola) každý rok. Doposud stačilo nechat vůz na STK zkontrolovat jednou za dva roky. Jak se píše na portále Europolitics, tak se změnou počítá nový návrh směrnice Evropské unie. Majitelé nejen vozů, ale také motocyklů a skútrů, budou muset v zemích EU na technickou kontrolu každý rok. Tento návrh by měl platit od roku 2016.

Jak to bude s STK pro nové vozy

Návrh nezapomíná ani nové vozy. Ty by měly první kontrolou procházet vždy po 4 letech. Další kontrola by měla následovat za dva roky, což odpovídá praxi praktikované také v současnosti v České republice. Poté se však již dvouletý interval má zkrátit na roční. Nový návrh dle komisaře Kallas vychází ze statistických údajů, dle kterých v důsledku technické závady na autě či špatném technickém stavu vozu na silnici v rámci EU zemře kolem 2000 lidí. Směrnice má navíc sjednotit technické kontroly a stanovit, co bude cílem kontroly a jaké bude jednotné hodnocení.

Norma bojuje s přetáčením tachometrů

Další změnou, s níž norma počítá, je povinnost zaznamenávat při kontrole počet ujetých kilometrů. Přetočený tachometr totiž patří k nejčastější podvodné taktice některých autobazarů při prodeji ojetých aut. Přetočený tachometr má podle odhadů Evropské komise 5 -12 % vozů, které jezdí v rámci EU. Komisař Kallas by také rád propojil registry technických kontrol v jednotlivých státech. Nová pravidla by měla být v unijních státech do zákonů zavedena nejdéle do dvou let.