Toyota Corolla Cross získala v bezpečnostních testech Euro NCAP maximální počet hvězd

Toyota Corolla Cross, nová pátá generace hybridního kompaktního SUV, získala v testech Euro NCAP nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení. Výsledky crash testů a kontroly funkčnosti systémů Toyota Safety Sense 3. generace potvrzují nejvyšší úroveň pasivní i aktivní bezpečnosti nového kompaktního SUV značky Toyota.

Corolla Cross, navržená na platformě TNGA, má mimořádně tuhou konstrukci karoserie a je vybavena nejnovější třetí generací systémů aktivní bezpečnosti. Nový model je spřízněný s modelem Corolla, který v testech Euro NCAP 2019 rovněž získal 5 hvězdiček.

Vůz se prodává s pátou generací hybridní pohonné jednotky o výkonu 197 koní, jejíž základ tvoří benzínový motor o objemu 2,0 litru. Modelová řada zahrnuje jak konfiguraci FWD, tak inteligentní pohon všech kol AWD-i.

V crash testech Euro NCAP získala Corolla Cross hodnocení 85 % za ochranu dospělých pasažérů a 83 % za bezpečnost dětí cestujících ve voze. Úroveň ochrany ostatních účastníků silničního provozu, jako jsou chodci a cyklisté, byla ohodnocena na 87 %, což je jedno z nejlepších hodnocení, jakého letos testované vozy dosáhly.

Skvělé výsledky při sledování únavy řidiče

Ve standardních testech účinnosti vybraných bezpečnostních systémů prováděných Euro NCAP získala Corolla Cross 82 % bodů. Zvláště dobře si vedla v testech systému sledování únavy řidiče, kde dosáhla maximálního výsledku 1/1 bodu, systémů pro předcházení kolizi s jinými vozy, kde získala 5,8 bodu ze 6 možných, a testu asistenta pro udržení vozidla v jízdním pruhu, kde výsledek činil 3,5 bodu ze 4 možných.

Ve shrnutí této fáze testování odborníci Euro NCAP uvedli: „Systém automatického nouzového brzdění modelu Corolla Cross si při testech předcházení srážce s jinými vozidly vedl dobře. Na předních i zadních sedadlech je ve standardu instalován systém upozornění na nezapnuté bezpečnostní pásy a vůz je vybaven rovněž systémem rozpoznávání únavy řidiče.

Asistent pro udržení vozidla v jízdním pruhu jemně koriguje dráhu vozidla, pokud vybočuje ze svého jízdního pruhu, a zasahuje také v některých kritických situacích. Adaptivní tempomat rozpozná místní rychlostní limit a řidič si může sám zvolit nastavení omezovače nebo nechat systém, aby to udělal automaticky.“

Tuhá konstrukce karosérie

Vysoká úroveň ochrany řidiče, spolujezdců i ostatních účastníků silničního provozu je výsledkem použití velmi tuhé konstrukce karoserie a souboru řešení pasivní bezpečnosti, včetně karoserie, která účinně rozptyluje sílu nárazu. V klíčových oblastech karoserie jsou použity lehké a pevné materiály a konstrukční prvky jsou spojeny řadou dodatečných svařovacích bodů. Součástí standardní výbavy vozu je osm airbagů, včetně centrálního airbagu mezi předními sedadly, který v případě nárazu zabrání vzájemnému střetu řidiče a spolujezdce.

Corolla Cross přináší do modelové řady Toyoty nové bezpečnostní standardy

Corolla Cross je první populární model Toyoty, který dostal novou generaci bezpečnostních systémů pod názvem Toyota T-Mate. Mimo jiné obsahuje nejnovější generaci balíčku Toyota Safety Sense (TSS), aktualizovanou online, s kamerou Motion 3D a radarem. Třetí generace TSS je součástí standardní výbavy vozu a zahrnuje mnoho nových systémů a funkcí.

Kromě funkce sledování aut přijíždějících z protisměru a rozpoznávání chodců, cyklistů a motocyklistů má předkolizní bezpečnostní systém (PCS) také funkci zmírnění zrychlení při nízké rychlosti, systém varování před vozidly zařazujícími se do provozu (Intersection Cut-In Traffic Assist), vylepšený systém detekce protijedoucích vozidel (Oncoming Traffic Detection) a asistenta pro odbočování na křižovatce (Intersection Turn Assist).

Součástí standardní výbavy najdeme i asistenční systém řidiče pro nouzové zastavení vozidla nouzového zastavení (EDSS), inteligentní adaptivní tempomat (IACC), systém upozornění na opuštění jízdního pruhu (LDA) s asistentem pro opětovné zařazení do jízdního pruhu (SC) a asistenta pro udržování vozidla v jízdním pruhu (LTA), automatická dálková světla (AHB), systém rozpoznávání dopravních značek (RSA), systém sledování únavy řidiče (SWS) a automatické tísňové volání (eCall).

Mezi volitelné prvky výbavy Toyota T-Mate patří systém zabránění nárazu do překážky (ICS) s detekcí chodců, asistent pro bezpečné opuštění vozidla (SEA), systém sledování mrtvého úhlu zrcátek (BSM) a systém sledování pohybu za vozidlem (RCTA) s funkcí brzdění.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.