Toyota transformuje výrobu aut s filozofií monozukuri

Automobilový gigant Toyota plánuje radikální přeměnu svého výrobního procesu. Přechodem k metodě monozukuri, která spojuje lidské dovednosti, moderní technologie a digitální postupy, si klade za cíl dramaticky zkrátit dobu přípravy výroby a zvýšit produktivitu. Tato inovace by měla přinést až padesátiprocentní úsporu investic do zařízení a významné zvýšení efektivity.

Vize monozukuri a dědictví Toyodova odkazu

Filozofie monozukuri, kterou zavedl zakladatel Toyoty, Kiičiro Toyoda, klade důraz na člověka zaměřený přístup k výrobě. Tato filozofie tvoří jádro Toyota Production System (TPS), unikátního systému, který kombinuje lidský potenciál s automatizací a neustálým zdokonalováním. Klíčovými principy jsou neustálé zlepšování a pružné reagování na nové výzvy.

Toyota pokračuje ve svém přístupu k sdílení znalostí a dovedností pomocí nové „start-up dílny“, kde zaměstnanci mohou inovovat a sdílet své nápady. Zároveň vytváří nové řemeslné mistry, známé jako Takumi, kteří zajišťují kvalitu produktů na úrovni přesahující možnosti automatizace. S pomocí digitálních technologií se snaží přenést tuto dovednost na další generace a možná i automatizovat některé z jejich dovedností.

Digitální revoluce ve výrobě

Pomocí digitálních nástrojů Toyota zkracuje přípravné fáze výroby a zvyšuje efektivitu. Digitální 3D modely pomáhají odhalovat potenciální problémy před samotnou výrobou. Kombinace digitálního dvojníka a nových výrobních technologií umožňuje identifikovat a zavádět úspěšná řešení pro optimalizaci výroby bateriových elektromobilů budoucnosti.

Toyota se také zaměřuje na inovace v oblasti baterií. Plánuje uvést na trh novou generaci baterií s kapalným elektrolytem, které nabídnou vysokou kvalitu za nižší náklady. Díky pokročilým mechanismům skládání baterií se snaží eliminovat riziko poškození a zvýšit účinnost bateriových systémů.

Toyota tímto způsobem vstupuje do nové éry v automobilovém průmyslu, kde spojuje tradici s moderními technologiemi a lidskými dovednostmi ve prospěch efektivnější, udržitelnější a kvalitnější výroby automobilů.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.