Únava za volantem: Tichý zabiják, který řidiči podceňují

Únava za volantem představuje skryté nebezpečí, které řidiči často podceňují. Odborníci varují, že unavený řidič je srovnatelný s řidičem pod vlivem alkoholu – dělá chyby, má pomalejší reflexy a celkově hůře vnímá. Z dostupných dat vyplývá, že únava hraje klíčovou roli v až třetině dopravních nehod.

Riziko únavy roste s délkou jízdy, noční jízdou a po obědě. Únava se však může objevit kdykoliv během řízení. Proto je důležité dělat pravidelné přestávky, ideálně každé dvě hodiny, a v případě potřeby i častěji. Zastavení a rozptýlení od řízení slouží nejen jako prevence únavy, ale i jako vzpruha, když už se únava projeví.

Mezi nejčastější způsoby boje s únavou za volantem patří:

  • Přestávky s odpočinkem a drobnou fyzickou aktivitou: 48 % řidičů a řidiček tuto metodu využívá.
  • Káva a energetické nápoje: Po nich sáhne 41 % řidičů, přičemž energetické nápoje jsou populárnější u mužů, zvláště u mladších. Je však důležité zdůraznit, že káva a energetické nápoje dodávají energii pouze krátkodobě. Doplňování pitného režimu čistou vodou a izotonickými nápoji je nezbytné.
  • Poslouchání oblíbené hudby: 34 % řidičů preferuje tuto metodu.
  • Konverzace se spolucestujícími: 18 % řidičů volí konverzaci přes handsfree.
  • Žvýkačky: Žvýkání jako prostředek boje proti únavě je oblíbené u řidičů do 40 let (u 20 % z nich).
  • Doplňky stravy: Během cesty lze využít i vhodné doplňky stravy, jako je hořčík pro podporu svalové činnosti a energetického metabolismu, nebo guarana pro zvýšení bdělosti a soustředění.

Základním principem boje proti únavě za volantem je dostatečný a kvalitní spánek před jízdou. Pokud se cítíte unaveni, odložte cestu. V případě, že se únava za volantem projeví, udělejte si co nejdříve přestávku nebo se nechte vystřídat.

Pamatujte: Únava za volantem není banální záležitostí. Nepodceňujte ji a dbejte na bezpečnost sebe i ostatních účastníků silničního provozu.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.