Vše, co byste měli vědět o školení řidičů referentů

Řídíte v práci dopravní prostředek, ale nejste řidičem z povolání? Přesto musíte absolvovat povinné školení, jinak váš zaměstnavatel zaplatí tučnou pokutu. Nepřestávejte číst a dozvíte se, jak takzvané školení řidičů probíhá a v čem se liší prezenční a online varianta.

Kdo je řidič referent? Zákon ho nezná

Termín řidič referent byl ukotven v legislativě ještě před rokem 1989, ale poté se ze zákonů vytratil. Přesto se v souvislosti se školením pro zaměstnance, kteří nejsou řidiči z povolání, za účelem rozlišení stále používá.

Řidič referent je každý zaměstnanec, který během pracovní doby řídí dopravní prostředek, a to bez ohledu na pravidelnost a místo. V praxi je tedy školení řidičů povinné jak pro zaměstnance, kteří jsou za volantem každý den, tak pro sváteční řidiče. Výjimkou nejsou ani pracovníci pohybující s vozidlem mimo veřejné komunikace (např. ve firemním areálu).

Které zákony školení definují?

O školení pro řidiče referenty hovoří Zákoník práce, konkrétně § 103 odst. 2. Zákon však nespecifikuje podobu ani obsah školení a je jen na zaměstnavateli, zda zvolí virtuální nebo klasické prezenční školení řidičů. Podstatné je, aby se zaměstnanci seznámili s dopravními předpisy zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.

Online, nebo prezenčně?

V posledních letech se výrazně rozšířilo školení řidičů online. Virtuální kurzy získaly na popularitě díky kombinaci příznivé ceny a možnosti zúčastnit se kdykoliv a kdekoliv. Obvyklá délka trvání se pohybuje kolem 45 minut, ale účastníci mohou nad slidy strávit více i méně času. Další přínos spočívá v lehce stravitelné formě – zapamatovat si interaktivně podané informace je mnohem jednodušší.

Prezenční školení řidičů je vhodné pro zaměstnance bez předchozích zkušeností s řízením vozidla a pro skupiny zaměstnanců, kteří vyžadují individuální přístup lektora nebo obsah na míru specifickým pracovním podmínkám.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.