Zábavná fakta o autech. Tohle jste jistě netušili!

Patříte mezi velké fanoušky aut? Na tom ani nezáleží. Všichni se shodneme na tom, že jde o fascinující stroje. Právě proto jsme se rozhodli, že se podíváme alespoň na pár podivných, zábavných a ohromujících faktů, které jste o běžných vozech zaručeně nevěděli. Anebo možná některá z těchto faktů znáte.

Automobilová historie

Stěrače na čelní sklo vynalezla žena jménem Mary Anderson v roce 1905. Před tímto vynálezem museli řidiči zastavovat, vystupovat z auta a čistit sklo ručně. Elektrické vozy jsou nyní velmi populární. Možná ale netušíte, že to první vzniklo již v roce 1832 ve společnosti General Motors, kterou vedl Robert Anderson. A před vynálezem volantu se používala obyčejná páka.

Volant vynalezl muž jménem Alexander Winton v roce 1896. Rádio se v autech objevilo poprvé v roce 1922 a přišel s ním jedinečný Chevrolet. Bezpečnost je v autě důležitá, ale vždycky tomu tak nebylo. Bezpečnostní pás, který známe dnes, se do vozů dostal až v roce 1959 a přišlo s ním Volvo. Brzdová světla jsou také celkem novinkou, protože vznikla až v roce 1905.

Výrobci automobilů

Víte, jaký vůz se stal nejprodávanějším autem všech dob? Jde o Toyotu Corolla, které se prodalo více než 43 milionů kusů po celém světě. Začala se vyrábět v roce 1966 a stala se nejprodávanějším a nejoblíbenějším vozem všech dob. Ferrari naopak vyrábí pouze 14 vozů (nebo méně) denně. Oproti tomu Toyota dokáže vyrobit 13 tisíc vozů denně!

Světové rekordy

Volvo 1800S se dostalo mezi světové rekordy, když najelo něco málo přes 3 miliony kilometrů. Jde o vzdálenost, jako kdybyste udělali 12 cest kolem Země. 29. sultán Bruneje drží světový rekord jako sběratel, protože má doma přes 7 tisíc vozů. A nejrychlejší výměna motoru trvala pouhých 42 vteřin. Dokázalo to pět anglických námořníků, kteří na to trénovali celé dva týdny.

Redakce

Redakce

Redakce magazínu moto-auto.eu připravuje pravidelně zajímavosti a praktické rady ze světa aut a motorek. Pokud máte zájem do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem u nás inzerovat, kontaktujte redakci.